Czy można sprawdzić, czemu doszło do poronienia?

Dlaczego dochodzi do poronienia, Jak wygląda diagnostyka poronień, Czy diagnostyka poronień długo trwa, Od czego zacząć diagnostykę poronieńPoronieniem uznajemy za utratę ciąży przed 22 jej tygodniem. Mimo że poronienia występują stosunkowo często – nawet w 15% wszystkich ciąż – to wciąż każda strata dla kobiety i jej partnera może być ogromną traumą. Utraconego dziecka nie da się już odzyskać, ale możesz się dowiedzieć, dlaczego do tego doszło. Jak się za to zabrać?

Dlaczego dochodzi do poronienia?
Jak wygląda diagnostyka poronień?
Czy diagnostyka poronień długo trwa?
Od czego zacząć diagnostykę poronień?

Dlaczego dochodzi do poronienia?

Za większość przypadków utraty ciąży odpowiedzialne są geny – gdy zarodek posiada poważne wady genetyczne, często nie jest możliwe, by przeżył. Jest to tzw. poronienie samoistne – nie zależy od rodziców ani ich stanu zdrowia i prawdopodobnie sytuacja nie powtórzy się w kolejnych ciążach. Kolejną możliwą przyczyną poronienia są mutacje genetyczne u rodziców. Często poronienie jest spowodowane występowaniem u rodziców trombofilii lub mutacji genu MTHFR, która polega na upośledzeniu wchłaniania kwasu foliowego i występowaniu wad cewy nerwowej u płodu.

Jak wygląda diagnostyka poronień?

Najważniejszym badaniem po poronieniu jest badanie genetyczne płodu. W celu przeprowadzenia takiego testu pobierana jest część kosmówki, która następnie badana jest pod kątem wad genetycznych dziecka. Jeśli okaże się, że nie to jest problemem, przeprowadza się dalsze badania – tym razem już rodziców. Podstawowym takim badaniem jest badanie kariotypu, czyli chromosomów. Bada się również możliwe mutacje, takie jak mutacja genu odpowiedzialnego za trombofilię wrodzoną, mutację w genie V Leiden, badanie protrombiny i genu MTHFR. Warto również wykonać podstawowe badania hormonalne i infekcyjne – hormony tarczycy i hormony płciowe, przeciwciała przeciwko toksoplazmozie, cytomegalii, różyczce oraz komórkom tarczycy, przeciwciała ANA, a przede wszystkim – badanie histopatologiczne, badanie narządów rodnych kobiety i ich ewentualnych nieprawidłowości oraz badanie nasienia.

Czy diagnostyka poronień długo trwa?

Czas trwania diagnostyki zależy od wyników kolejnych badań. Już w badaniu genetycznym płodu można odkryć przyczynę poronienia – w takim przypadku nie trzeba będzie wykonywać dalszych badań. Jeśli przyczyna jest nieuchwytna – diagnostyka poronień może ciągnąć się latami.

Od czego zacząć diagnostykę poronień?

Lekarze często zalecają, by diagnostykę rozpocząć dopiero po drugim lub trzecim poronieniu. Warto wtedy wykonać podstawowe badania hormonalne, USG macicy oraz badanie nasienia.

Data publikacji: 01/04/2019