Jak skutecznie zapobiegać poronieniom?

Jak poznać przyczyny poronienia, Jakie są przyczyny poronienia na początku ciąży, Czy zawsze można poznać przyczyny poronień, Jak uniknąć poronień

Jak skutecznie zapobiegać poronieniom?

Jak poznać przyczyny poronienia, Jakie są przyczyny poronienia na początku ciąży, Czy zawsze można poznać przyczyny poronień, Jak uniknąć poronień

Nie da się ukryć, że większość kobiet w pewnym momencie swojego życia zaczyna rozważać macierzyństwo. Nie zawsze jednak zajście w ciążę oraz jej donoszenie przychodzi łatwo. Coraz więcej kobiet boryka się bowiem z różnego rodzaju problemami ginekologicznymi utrudniającymi zajście w ciążę. Nawet jeśli kłopoty z zapłodnieniem nie pojawiają się, nadzieję kobiety na macierzyństwo mogą przekreślać poronienia (wówczas warto poznać przyczyny poronienia).

 

Jak poznać przyczyny poronienia?
Jakie są przyczyny poronienia na początku ciąży?
Czy zawsze można poznać przyczyny poronień?
Jak uniknąć poronień?

Jak poznać przyczyny poronienia?

Aby móc skutecznie zapobiegać poronieniom w przyszłości, należy niewątpliwie poznać ich przyczynę. Diagnostyka poronień bywa jednak skomplikowana, zwłaszcza jeżeli do strat dochodzi na bardzo wczesnym etapie ciąży. Uważa się, że jedno poronienie nie przekreśla jeszcze szans kobiety na to, że kolejna ciąża zakończy się sukcesem bez wsparcia medycznego. Jeżeli jednak kobieta doświadczyła dwóch lub więcej strat, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Przyczyny poronienia mogą być bowiem bardzo złożone. Na pewno diagnostykę poronień warto rozpocząć od podstawowych badań pary starającej się o dziecko. Mężczyzna powinien więc wykonać badanie nasienia, a kobietę należy przebadać pod kątem infekcji układu rozrodczego. Niezbędne są także badania hormonalne obojga rodziców. Dobrze byłoby również gdyby para wykonała badanie DNA oraz badanie kariotypów. U kobiet można ponadto wykonać badanie na trombofilię, która bywa częstą przyczyną poronień w pierwszych tygodniach ciąży. Jeśli jest to możliwe, należy również wykonać badanie chorób genetycznych płodu. Jeśli jednak do poronienia doszło bardzo wcześnie i organizm kobiety sam się oczyścił, takie badanie nie będzie możliwe do wykonania.

Jakie są przyczyny poronienia na początku ciąży?

Badania dowodzą, że nawet 60% ciąż traconych jest na bardzo wczesnym etapie. Bardzo często kobieta nawet nie wie, że była w ciąży, a krwawienie, którym objawia się poronienie, bierze za spóźnioną miesiączkę. Najczęstszą przyczyną poronień w pierwszych tygodniach ciąży są wady genetyczne płodu. Wady te powstają przeważnie w sposób losowy. Czasami przyczyną niepowodzeń ciążowych na wczesnym etapie mogą być problemy hormonalne, takie jak na przykład nadmiar androgenów czy niedobór progesteronu u kobiety. Na pewno nie wolno zapominać także o wadach narządów rodnych kobiety, które mogą powodować problemy z prawidłowym zagnieżdżeniem się zarodka.

Czy zawsze można poznać przyczyny poronień?

Strata ciąży zawsze jest bolesna, ale na szczęście w przeważającej większości przypadków można poznać przyczyny poronienia i zapobiec mu w przyszłości. Czasami już wykonanie podstawowych badań takich jak badanie nasienia czy badanie poziomu hormonów, pozwala odkryć przyczynę poronienia. Nierzadko potrzebne są bardziej skomplikowane badania, takie jak na przykład testy na mutacje genetyczne. Odsetek przypadków, w których nie udało się ustalić przyczyny poronienia jest naprawdę znikomy, co jest dobrą informacją dla par, które doświadczyły straty.

Jak uniknąć poronień?

Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które doświadczyły już straty, zastanawia się w jaki sposób mogą uniknąć kolejnej. Na pewno warto zacząć od wizyty u ginekologa. Czasami konieczne jest odwiedzenie innych specjalistów, takich jak hematolog czy endokrynolog. Specjaliści podpowiedzą nam jakie badania należy wykonać w celu poznania przyczyny poronień. Po ustaleniu przyczyny możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, które bardzo często daje kobiecie szansę na szczęśliwe donoszenie ciąży. Dobrze jest również przygotować się do ciąży. Czasami bowiem przyczyną poronień może być brak witamin w organizmie kobiety. Kobiety starające się o dziecko powinny więc pamiętać o suplementacji kwasu foliowego, cynku oraz witaminy D. Dobrze jest również zadbać o prawidłową pracę tarczycy.

Wszystkie artykuły
Back to Top