Nadmiar żelaza we krwi – problem, którego nie powinieneś lekceważyć

Jaka jest norma żelaza we krwi, Co oznacza za duży poziom żelaza we krwi, Co się dzieje jak się ma za dużo żelaza we krwi, Jaka jest dieta gdy jest za dużo żelaza we krwi

Nadmiar żelaza we krwi – problem, którego nie powinieneś lekceważyć

Jaka jest norma żelaza we krwi, Co oznacza za duży poziom żelaza we krwi, Co się dzieje jak się ma za dużo żelaza we krwi, Jaka jest dieta gdy jest za dużo żelaza we krwiŻelazo jest mikroelementem, który odgrywa bardzo istotną rolę w organizmie. Wchodzi ono w skład hemoglobiny, czyli białka, które transportuje tlen. Niedobór żelaza zazwyczaj jest przyczyną anemii, natomiast nadmiar żelaza często powoduje hemochromatozę.

Jaka jest norma żelaza we krwi?
Co oznacza za duży poziom żelaza we krwi?
Co się dzieje jak się ma za dużo żelaza we krwi?
Jaka jest dieta, gdy jest za dużo żelaza we krwi?

Jaka jest norma żelaza we krwi?

Żelazo znajduje swoje miejsce głównie w hemoglobinie (krwinki czerwone) i łączy się z białkami. Normy żelaza są różne dla kobiet i mężczyzn. Dla kobiet wynosi 6,6-26 mmol/l (37-145 mg/dl) a dla mężczyzn 10,6-28,3 mmol/l (50-158 mg/100dl). Poziom żelaza jest zależny od wchłaniania w przewodzie pokarmowym oraz od magazynowania go w jelicie czy w organizmie. Ilość żelaza zależy także od produkcji hemoglobiny oraz od tego, jak szybko żelazo jest wydalane z organizmu.

Co oznacza za duży poziom żelaza we krwi?

Jeżeli żelaza w organizmie jest za dużo to zaczyna on brać udział w procesie tworzenia wolnych rodników, które wywołują stres oksydacyjny. Nawet niewielka ilość żelaza ponad normę ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Znaczne przekroczenie normy żelaza może doprowadzić do niewydolności niektórych narządów.

Co się dzieje jak się ma za dużo żelaza we krwi?

Zbyt wysoki poziom żelaza we krwi może powodować wiele chorób. Zaliczamy do nich :

– choroby wątroby, takie jak marskość, zwłóknienie

– cukrzyca typu 2

– zmniejszenie libido, impotencja

– przedwczesna menopauza i problemy z zajściem w ciążę

– choroby serca

– nadmierne zmęczenie

Wysoki poziom żelaza niszczy narządy takie jak trzustka, wątroba i serce co prowadzi do wielu chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Nadmiar żelaza narusza przysadkę mózgową co u mężczyzn objawia się impotencją i zanikiem libido a u kobiet wczesną menopauzą. Osoby chore zauważają także, że ich skóra zmienia zabarwienie na brązowe oraz zanikają im włosy pod pachami.

Jaka jest dieta, gdy jest za dużo żelaza we krwi?

Przede wszystkim najlepiej korzystać z tych produktów, które obniżają wchłanianie żelaza. Jest to w głównej mierze nabiał. Oprócz tego obniżeniu poziomu żelaza we krwi sprzyjają również warzywa, owoce, orzechy, ryż, makaron, pieczywo oraz ziemniaki.

Istotnym jest także, aby w diecie unikać produktów, które są bogate w żelazo. Są to głównie czerwone mięsa czyli wołowina i wieprzowina. Warto również wyeliminować z diety żółtka jaj, fasolę i groch.


Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top