Test na ojcostwo a dwóch spokrewnionych potencjalnych ojców

test na ojcostwo spokrewnieni ojcowie, badanie ojcostwa spokrewnieni ojcowieDo przeprowadzenia rzetelnej analizy DNA, w kierunku rozstrzygnięcia spornego ojcostwa wystarczą zwykle próbki pozyskane od domniemanego ojca i dziecka. Najczęściej mają one postać wymazów z błony śluzowej policzka. Testy tego rodzaju potrafią z niemal całkowitą pewnością potwierdzić ojcostwo lub wykluczyć danego mężczyznę z grona potencjalnych ojców.

Potwierdzenie ojcostwa ustalone zostaje na ponad 99,99%, natomiast zaprzeczenie będzie zawsze 100%. A co jeśli domniemanych ojców jest dwóch, a na dodatek są oni blisko ze sobą spokrewnieni?

Życie pisze własne scenariusze, a my niestety nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Konieczność przeprowadzenia testu na ojcostwo wiąże się zazwyczaj z dużym stresem, podejrzenie, że ojcem dziecka może być np. jeden z dwóch braci będzie dodatkowo potęgować wszelkie negatywne emocje. Mogłoby się przecież wydawać, że zaistnienie takich okoliczności stawia nas w patowej sytuacji. Czy w przypadku badania dwóch domniemanych ojców, którzy pod względem genetycznym są tak do siebie podobni, wskazanie tego właściwego stanie się w ogóle możliwe? Dla współczesnej genetyki nie ma rzeczy niemożliwych. Pracownicy laboratoriów doskonale radzą sobie bowiem i z tym problemem.

Włączenie do badania matki dziecka…

test na ojcostwo spokrewnieni ojcowie, badanie ojcostwa spokrewnieni ojcowieMatka musi wyrazić zgodę na uczestnictwo dziecka w badaniu ojcostwa, jej bezpośredni udział w teście, a więc włączenie pochodzących od niej próbek DNA, nie jest jednak obowiązkowy. Dotyczy to oczywiście tylko testu wykonywanego na potrzeby własne. Zwróćmy uwagę, że sądowe ustalenie ojcostwa nakłada już ten wymóg. Sytuacją, w której udział matki okaże się równie konieczny będzie rozstrzyganie ojcostwa pomiędzy dwojgiem spokrewnionych mężczyzn, np. między braćmi czy ojcem i synem. Genetyczne badania ojcostwa polegają na porównaniu zgodności wybranych markerów genetycznych dziecka z markerami należącymi do ojca. Aby można było mówić o potwierdzeniu ojcostwa muszą się one ze sobą całkowicie pokrywać. Jak nietrudno się domyślać profile genetyczne osób blisko spokrewnionych będą do siebie podobne. W takim przypadku wskazanie faktycznego ojca stanie się niezwykle trudne. Analiza próbek DNA matki rozwiąże jednak ten problem. Warto, aby oprócz niej do badania włączyć również nie jednego, a obu domniemanych ojców.


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Data publikacji: 14/05/2015, Data aktualizacji: 27/09/2019