Zalety diety bezglutenowej

celiakia dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to jedyne lekarstwo na celiakię. Jej zadaniem jest uśmierzenie objawów choroby i zapobiegnięcie poważnym skutkom nieleczonej celiakii. Menu bez glutenu jest wymagające dlatego potrzebna jest współpraca ze specjalistką – lekarką lub dietetyczką, przy skomponowaniu jej.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Zalety diety bezglutenowej

Dzięki wyeliminowaniu glutenu z diety zyskasz zdrowie i dobre samopoczucie oraz unikniesz groźnych komplikacji zdrowotnych. Odpowiednio długie stosowanie diety bezglutenowej wpływa na poprawę pracy układu odpornościowego, kostnego, mięśniowego i trawiennego. Innymi słowy, największą korzyścią diety bezglutenowej jest to, że po dłuższym czasie jej stosowania pozbędziesz się uciążliwych objawów celiakii takich jak:

 ból brzucha
wzdęcia
nudności
zaparcia
biegunka
anemia
problemy ze szkliwem
trudności z zajściem w ciążę
kłopoty z erekcją
nowotwór

Co to jest dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa to plan żywienia oparty o spożywanie wyłącznie produktów naturalnie pozbawionych glutenu lub takich, które w drodze zastosowania odpowiednich środków technicznych są go pozbawione. Jest to dieta eliminacyjna, ponieważ usuwa się z niej bardzo dużą liczbę produktów obecnych w klasycznych planach żywieniowych. Bywa przez to trudna w skomponowaniu i wymaga współpracy z dietetykiem. W wyniku wyniszczenia jelita często potrzebna jest także dodatkowa suplementacja, która uzupełni dotychczasowe niedobory składników odżywczych.

Produkty bezglutenowe aby zachować swą czystość nie mogą być przechowywane z produktami glutenowymi, ponieważ może dojść do zanieczyszczenia tych pierwszych. Tym samym przestaną być bezpieczne dla osób chorych na celiakię lub uczulonych na gluten.

02

Jak działa dieta bezglutenowa?

Tylko dieta bezglutenowa pomaga w leczeniu objawów celiakii. Dzieje się tak ponieważ do organizmu nie trafia toksyczny gluten, który prowokuje wytwarzanie przeciwciał tTG i EmA.  Przeciwciała niszczą błonę jelita cienkiego dokładniej kosmki jelitowe, które są odpowiedzialne za właściwe przyswajanie substancji odżywczych. W wyniku niepełnego wchłaniania mikroelementów i witamin cierpisz na liczne niedobory, które powodują anemię, problemy z kośćmi, miesiączką… itp. Żadne leki nie wyleczą wymienionych objawów ponieważ ich przyczyną jest celiakia i tylko leczenie choroby trzewnej będzie zaowocuje pozbyciem się dokuczliwych objawów.

Celiakia to jest

Celiakia (choroba trzewna) to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, polega na trwałej nietolerancji glutenu.Chorując na celiakie gluten działa na Ciebie toksycznie. Powoduje powstanie przeciwciał tTG i EmA, które uszkadzają błonę jelita cienkiego – kosmki jelitowe odpowiedzialne za prawidłowe przyswajanie składników odżywczych. W sytuacji gdy mikroelementy i witamin nie zostają właściwe wchłonięte zaczynasz cierpieć na niedobory i skutki z tym związane. Przeciwciała oprócz utrudnienia przyswajania substancji odżywczych są odpowiedzialne za przewlekłe zapalenie jelita cienkiego. Nieleczenie celiakii grozi poważnymi konsekwencjami w tym: poronieniem i nowotworem.

Diagnostyka celiakii czyli celiakia bez biopsji

Europejskie Stowarzyszenie Pediatrii, Gastrologii, Hepatologii i Żywienia zaleca wykonanie badania DNA jeśli masz objawy kliniczne i badania krwi wykryły przeciwciała tTG i EmA. Szczególnie poleca się test DNA na celiakię dzieciom  i to jako pierwsze badanie w diagnostyce celiakii.

Dieta bezglutenowa

Dzięki wykonaniu testu dna na celiakię u dzieci, lekarz może odstąpić od wykonania biopsji. Jest to szczególnie ważna informacja, ponieważ biopsję wykonuje się w pełnej narkozie.

.Badanie celiakia przychodnia

 

 #testdnanaceliakie #dietabezglutenowa #leknacelaikie #celiakiadiagnostyka

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:

.Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

 

Data publikacji: 28/09/2016, Data aktualizacji: 12/07/2017