Istnieje wiele wskazań do wykonania testów alergicznych z krwi. Bardzo często w kontekście diagnostyki alergii wykonuje się konkretne panele alergiczne. Panele alergiczne są wykonywane u osób, które borykają się z różnymi objawami wywoływanymi przez alergeny. Dolegliwości mogą dotyczyć skóry, układu pokarmowego i oddechowego. Dzięki wynikom badania możliwe jest wyeliminowanie czynnika wywołującego dokuczliwe objawy.
Panele alergiczne – dlaczego warto je wykonać?
Panele alergiczne to testy z krwi służące do oznaczania przeciwciał E (sIgE) w surowicy krwi pacjentów i zwierząt. Takie badania są wykorzystywane do diagnozowania chorób alergicznych oraz autoimmunizacyjnych. Testy mają pomóc wykryć konkretny alergen wywołujący reakcję uczulającą – panele najczęściej skoncentrowane są wokół jednego rodzaju alergii.
- Testy alergiczne z krwi ujęte w odpowiednie panele alergiczne wskazują na obecność lub wykluczają obecność specyficznych przeciwciał przeciwko wybranym alergenom pokarmowym, wziewnym, kontaktowym czy jadem owadów w bardzo prosty sposób.
Poziom przeciwciał na wyniku jest wyrażony w dwojaki sposób – stężenie podawane w jednostkach lub w klasach przeciwciał. Czym wyższe stężenie lub klasa, tym bardziej zaawansowana jest choroba i mogą występować zaawansowane objawy alergii.
Panele alergiczne z krwi – jakie dają korzyści?
Systematycznie z każdym rokiem rośnie liczba osób, które zmagają się z objawami z powodu alergii. Osoby uczulone mogą odczuwać problemy ze względu tylko na jeden alergen lub więcej, objawy alergii mogą pojawiać się raz w roku – np. w okresie pylenia lub mogą trwać cały rok – alergia pokarmowa. Najskuteczniejszą bronią w walce z alergią, jest poznanie uczulającego alergenu i rozpoczęcie terapii, diety lub wykluczenia z otoczenia.
Dlaczego warto wykonać panele alergiczne z krwi:
- Możliwość dobrania konkretnego obszaru badań pod występujący rodzaj objawów – badania wykonuje się w konkretnych panelach: wziewny, pokarmowy, pediatryczny czyli mieszany
- Specyficzność – możliwość oceny alergii w stosunku do konkretnego alergenu lub możliwość badania alergenów w panelach, co pozwala na wykrycie swoistych IgE skierowanych przeciwko wielu alergenom podczas jednego badania (np. mieszanka traw późnych, mieszanka pleśni, mieszanka żywności)
- Wszechstronność – badania pozwalają jednocześnie wykryć alergię, monitorować rozwój choroby czy różnicować choroby alergiczne od innych schorzeń o podobnych objawach
- Dostępność – badanie można wykonać gdy u pacjenta występują objawy, szczególnie te skórne – to nie jest przeciwwskazanie, jak przy testach skórnych
- Brak konieczności odstawiania leków/ przerywania terapii – nie trzeba odstawiać leków antyhistaminowych – nie mają one wpływu na wynik
- Badanie dla każdego – można je wykonać u każdej osoby w każdym wieku, także u dzieci czy osób starszych
- Badania można wykonać w ciąży – nie jest to przeciwwskazanie jak przy testach skórnych
Umów badanie
Rodzaje paneli alergicznych
W przypadku podejrzenia oraz występowania objawów alergii można wykonać w laboratorium precyzyjne badania szukające konkretnych potencjalnych alergenów. Testy te badają ilość przeciwciał przeciwko konkretnym alergenom znajdującym się w krwi. Ze względu na rodzaj alergii można wybrać jeden z paneli alergologicznych, co pozwala na szukania na raz alergii na kilka lub nawet kilkadziesiąt alergenów. Najczęstszym podziałem paneli alergicznych jest:
- Panel pokarmowy – badanie wskazuje lub nie uczulenie na produkty, których wyeliminowanie z diety pozwoli na uniknięcie groźnych dla zdrowia objawów. Panel może obejmować analizę różnych alergenów – ich liczba i rodzaj zależne są od konkretnego testu. Dostępne są podstawowe panele zawierające tylko produkty wywołujące nietolerancję najczęściej, jak i bardziej rozszerzone, pozwalające na analizę nietolerancji nawet kilkunastu alergenów. Wśród najczęstszych alergii pokarmowych wymienia się:
- Panel wziewny – badanie skierowane jest do osób z podejrzeniem alergii wziewnej. Dzięki jednemu badaniu możliwa jest potwierdzenie bądź wykluczenie alergii wziewnej na od 10 do 30 różnych alergenów. Umożliwia diagnostykę alergii na:
- alergia na pyłki
- alergia na roztocza
- alergia na trawy
- alergia na sierść
- alergia na grzyby
- Panele pediatryczny – to badanie, w którym ocenia się możliwość alergii u dzieci na najczęściej występujące alergeny, takie jak: białka mleka, sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego.
- Panel atopowy – badanie które przeznaczone jest dla osób z podejrzeniem chorób atopowych, do których nasilenia często dochodzi po kontakcie z uczulającym alergenem. W ramach pakietu badane ryzyko alergii na najpopularniejsze alergeny:
Dostępne są również specjalistyczne panele np. – panel mleko+gluten – w takim przypadku badana jest możliwość alergii na poszczególne komponenty mleka lub glutenu, które mogą powodować pojawienie się objawów.
Objawy alergii – jak dopasować je do odpowiednich badań?
Jakie są objawy alergii, jakie objawy alergii u dziecka najczęściej występują? To pytanie pada bardzo często. Trudno zawsze jednoznacznie stwierdzić, kiedy należy przypuszczać, że może się mieć alergię lub kiedy dany objaw może dotyczyć jakiejś alergii. Co ważne, objawy poszczególnych alergii mogą mieć różny przebieg oraz poziom nasilenia – jest to sprawa indywidualna. Ponadto niektóre objawy, wydawałyby się charakterystyczne dla danej alergii, nie zawsze muszą akurat z niej wynikać.
Jakie są najczęstsze objawy alergii:
- swędzenie nosa
- swędzenie ścian gardła oraz oczu
- napady kichania
- wyciekanie z nosa wodnistej wydzieliny
- łzawienie oczu
- bąble na skórze
- gwałtowne uczucie niepokoju
- ból głowy
- uczucie kołatania w klatce piersiowej
- osłabienie
- swędzenie w gardle
- wymioty
- pokrzywka skórna
- katar
- duszności
- kichanie
- zaczerwienienie i swędzenie oczu
- łzawienie oczu
- opuchlizna
- kaszel
- biegunki
- nudności
- wstrząs anafilaktyczny
Alergia może mieć łagodny przebieg ograniczający się do przejściowych objawów, powodujących jedynie dyskomfort, aż po wystąpienie szoku anafilaktycznego, który może zagrażać życiu. Objawy alergii często są nagłe i występują krótko po kontakcie z uczulającym chorego alergenem. W rozpoznaniu alergii kluczową rolę odgrywa dobrze przeprowadzony wywiad, a zwłaszcza powiązanie występowania objawów z narażeniem na określony alergen.
Panele alergiczne – jakie badania można wykonać?
Jeżeli występują objawy alergii, koniecznie należy wykonać odpowiednią diagnostykę alergologiczna. Tylko w ten sposób możliwe jest unikanie kontaktu ze szkodliwymi alergenami lub profilaktyczne działanie zanim objawy nastąpią.
- Badania alergiczne z krwi są aktualnie powszechnie stosowane w diagnostyce alergologicznej ze względu na ich łatwość wykonania, brak konieczności odstawiania większości leków oraz brak powikłań w czasie wykonywania badania.
- Poszczególne panele obejmują różną ilość badanych alergenów oraz ich rodzaj. Panel pokarmowy obejmuje od 10 do 30 powszechnie uczulających produktów spożywczych z grupy, a panel oddechowy jednakową liczbę alergenów oddechowych (takich jak roztocza, sierść zwierząt czy pyłki). Panel pediatryczny natomiast dostosowany jest pod najmniejszych pacjentów i obejmuje 30 alergenów pokarmowych i wziewnych, które najczęściej uczulają małe dzieci.
- Badania molekularne, w tym test Diagnostyka Alergii MAX oraz Panel Mleko+Gluten, w pewnym stopniu odróżnia się od wspomnianych paneli. Badanie to stanowi zdecydowanie bardziej kompleksową ocenę profilu alergicznego pacjenta. W skład badania Diagnostyka alergii MAX wchodzi aż 295 alergenów o wzmocnionej precyzji, gdyż oprócz samego alergenu określone może być również konkretne białko powodujące alergię. Dzięki wykonaniu takich badań mamy też możliwość określić możliwość wystąpienia reakcji krzyżowych między alergenami.
Badania molekularne – szersza możliwość diagnostyki alergii
Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.
Sprawdź dostępne badania molekularne:
Test Diagnostyka Alergii MAX jest korzystny cenowo biorąc pod uwagę najszerszy zakres badanych alergenów oraz krótki czas oczekiwania na wyniki. Sprawdź cenę testu Diagnostyka Alergii MAX oraz co zawiera cena badania:
Diagnostyka Alergii MAX – 295 alergenów
- Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów.
- Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej
- Brak przeciwwskazań – badanie może wykonać niezależnie od stanu klinicznego, aktualnych objawów, nie wymaga przygotowania i odstawienia leków
- Zastosowanie blokera CCD – eliminacja wyników fałszywie pozytywnych
- Zakres testu – do 295 alergenów – (117 ekstraktów i 178 molekuł)
- Możliwość postawienia trafniejszej diagnozy i dobrania dokładnego leczenia – w tym immunoterapii
Jakie są ich zalety tych badań
- Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
- Diagnostyka określonych molekuł czyli komponentu budującego dany alergen
- Możliwość zastosowania u osób z nadwrażliwością na wiele alergenów niezwiązanych ze sobą
- Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów, jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
- Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
- Jednoczesna analiza wielu alergenów oraz poszczególnych molekuł
- Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych – zastosowanie blokera CCD