Autyzm. Leczenie autyzmu u dzieci to szeroki temat.
Podejrzewasz, że Twój maluszek może mieć autyzm? Leczenie autyzmu u dzieci w niektórych przypadkach może być możliwe. Aby móc właściwie dobrać metodę leczenia, czy terapii konieczna jest jednak poprawna diagnoza. Dopiero po odkryciu przyczyn autyzmu można podjąć odpowiednie kroki, które poprawią funkcjonowanie dziecka z objawami ze spektrum autyzmu. Badania genetyczne mogą w tym pomóc!
1. Jak leczyć autyzm dziecięcy? Najważniejsza jest diagnoza
2. Autyzm – leczenie – jakie terapie są dostępne?
3. Dietetyczne metody leczenia autyzmu
4. Jak leczyć autyzm? Leczenie można wdrożyć po wykonanej diagnostyce genetycznej
5. Leczenie autyzmu u dzieci – dostępne badania genetyczne
6. Autyzm – jak leczyć autyzm dziecięcy? Warto wiedzieć, że nie wszystkie metody leczenia autyzmu są bezpieczne!
Jak leczyć autyzm dziecięcy? Najważniejsza jest diagnoza
Leczenie autyzmu u dzieci jest dość trudne, ze względu na różnorodne przyczyny leżące u podstaw zaburzeń ze spektrum autyzmu. Nie oznacza to jednak, że jest ono niemożliwie. Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami diagnostycznymi, dzięki którym lekarz może zastanawiać się, jak leczyć autyzm dziecięcy. Badania psychiatryczne oraz obserwacja upewniają specjalistę w tym, że ma on do czynienia z objawami ze spektrum autyzmu. Natomiast badania neurologiczne i badania genetyczne dzieci dają szansę na poznanie przyczyny zaburzeń. Dopiero gdy zostanie postawiona diagnoza, w niektórych przypadkach możliwe jest wdrożenie leczenia, które poprawi funkcjonowanie chorego.
Autyzm – leczenie – jakie terapie są dostępne?
Jak leczyć autyzm dziecięcy? Tak naprawdę autyzm to nie choroba, a objaw choroby. Metody leczenia autyzmu u dzieci są więc zależne od tego, jakie schorzenie wywołało objawy autystyczne. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się terapia psychologiczna (np. 3i, czyli rozwijanie relacji dziecka z otoczeniem i rozbudowywanie w nim potrzeby komunikacji ze światem). W innych, aby poprawić funkcjonowanie dziecka autystycznego, będzie trzeba diametralnie zmienić sposób odżywiania i wprowadzić odpowiednią dietę przy autyzmie.
Wspomagająco w leczeniu autyzmu stosuje się także inne metody, np. muzykoterapia, dogoterapia lub EEG biofeedback. Ta ostatnia polega na stymulowaniu przewodnictwa bioelektrycznego mózgu, tak, by zminimalizować jego dysfunkcje [1].
Dietetyczne metody leczenia autyzmu
Najnowsze metody leczenia autyzmu opierają się głównie o leczenie farmakologiczne oraz… dietetyczne leczenie autyzmu. Jak leczyć autyzm dziecięcy za pomocą diety? Jeśli przyczyną objawów ze spektrum autyzmu jest wrodzona choroba metaboliczna, wprowadzenie odpowiedniej (eliminacyjnej lub suplementacyjnej) diety zatrzyma rozwój zaburzeń metabolicznych i tym samym, załagodzi objawy ze spektrum autyzmu.
Czy łatwo wykryć u dziecka chorobę metaboliczną? Dzieci z chorobami metabolicznymi najczęściej rodzą się pozornie zdrowe, a dopiero po jakimś czasie pojawiają się u nich różnego rodzaju niepokojące objawy, w tym także zaburzenia psychiczne i opóźnienie rozwoju intelektualnego [2] [3]. W związku z tym wykrycie choroby metabolicznej wcale nie jest takie proste. Chyba że u malucha wykona się test genetyczny.
Jak leczyć autyzm? Leczenie można wdrożyć po wykonanej diagnostyce genetycznej
Choroby metaboliczne to choroby zapisane w genach, dlatego też ich diagnozowanie powinno opierać się o badania genetyczne dziecka. Nawet jeśli u pacjenta wykonano testy metaboliczne oparte na analizie krwi lub moczu, powinny one zawsze zostać potwierdzone bardziej wiarygodnym testem DNA.
Jakie jeszcze inne badania genetyczne warto wykonać u dziecka, które ma autyzm? Leczenie powinno opierać się nie tylko o badania w kierunku chorób metabolicznych związanych z autyzmem, ale i także innych schorzeń, które mogą dawać objawy ze spektrum autyzmu.
Dzięki dokładnej diagnostyce genetycznej można wykryć, czy za autyzm nie odpowiadają takie choroby genetyczne jak:
• stwardnienie guzowate;
• Zespół Cri du Chat;
• Zespół FRAX (łamliwy chromosom X);
• Zespół Sotosa;
• i wiele innych.
U nawet 1 na 10 dzieci z autyzmem przyczyna zaburzeń może leżeć w genach [4]. Nic więc dziwnego, że najnowsze rekomendacje wskazują, aby leczenie autyzmu u dzieci opierało się o wyniki badań genetycznych. Jedynie testy DNA są w stanie jednoznacznie sprawdzić zdrowie pod kątem chorób genetycznych wywołujących objawy ze spektrum autyzmu. A gdy już dana diagnoza zostanie postawiona, można wdrożyć odpowiednią terapię, która poprawi funkcjonowanie chorego na wielu płaszczyznach.
Leczenie autyzmu u dzieci – dostępne badania genetyczne
Jak leczyć autyzm dziecięcy? Jeśli Twoje dziecko ma objawy autystyczne i chcesz sprawdzić ich genetyczne przyczyny, możesz sprawdzić ofertę badań genetycznych Laboratorium testDNA. Wykonujemy badania DNA, które diagnozują praktycznie wszystkie zaburzenia mogące powodować objawy autyzmu.
Nasi pacjenci mogą wybrać:
• badanie FRAX (analiza w kierunku łamliwego chromosomu X);
• badanie WES – najszersze możliwe do wykonania badanie genetyczne, które sprawdza cały egzom człowieka – około 23 000 genów;
• panel NGS podstawowy „Genetyczne przyczyny autyzmu” – jest to analiza wybranych 224 genów, które zgodnie z danymi literaturowymi mogą prowadzić do zaburzeń autystycznych;
• rozszerzone badanie mikromacierzy dla dzieci z objawami autyzmu.
Oferujemy trzy rodzaje badań WES:
Badanie WES STANDARD, BADANIE WES PREMIUM oraz badanie WES COMPLEX. Jaka jest różnica między tymi badaniami?
👉 Standardowe badanie WES analizuje najlepiej poznaną część DNA pacjenta, czyli eksony. Poszukuje w nich niebezpiecznych zmian, które będzie można uznać za przyczynę objawów. Badanie WES jest bardzo precyzyjne – każdy gen jest sprawdzany kilkadziesiąt razy, aby mieć pewność co do jego budowy. Dzięki temu wynik jest wartościowy dla lekarza genetyka, który na jego podstawie może podstawić diagnozę danej choroby i zadecydować o dalszym leczeniu.
👉Badania WES PREMIUM oraz WES COMPLEX to badanie WES o rozszerzonym zakresie. Oprócz zmian w eksonach sprawdza dodatkowo zmiany w intronach.
Analiza dotyczy tylko tych zmian w intronach, których działanie jest dobrze poznane, opisane i mogą mieć znaczenie dla diagnozy pacjenta. Pomija się natomiast części intronów, których działania nauka na razie nie potrafi zinterpretować – takie informacje wprowadziłyby jedynie zamieszanie i utrudniły postawienie rozpoznania.
👉Badanie WES COMPLEX to innowacja na rynku badań diagnostycznych. Jest to pierwsze dostępne w Polsce badanie o podejściu tzw. multiomicznym. W trakcie jednej analizy, z jednej pobranej próbki wykonywane jest zarówno bardzo szerokie badanie WES oraz kariotyp molekularny (mikromacierze), a w przypadku wykrycia nieprawidłowości w genach, które mogą odpowiadać za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest również badanie biochemiczne. To badanie z kolei umożliwia określenie, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jak bardzo jest zaawansowana. Widzimy to po poziomie metabolitów we krwi pacjenta.
👉 Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru badania WES są certyfikaty, które posiada laboratorium wykonujące analizy. Dlaczego certyfikaty są tak istotne? Ponieważ świadczą o tym, że laboratorium stosuje procedury i wyśrubowane standardy, które zapewniają wiarygodność wyników. Dla pacjenta oznacza to po prostu pewność diagnozy i to, że nic nie zostało przeoczone.
Badania genetyczne, które Państwu proponujemy, wykonywane są przez najlepszych specjalistów w renomowanych ośrodkach. Ich jakość potwierdzają liczne certyfikaty. Każdy wynik badania DNA jest omawiany przez lekarza genetyka (podczas telefonicznej bezpłatnej konsultacji).
Chcesz porozmawiać o badaniu WES?
Skorzystaj z darmowej konsultacji:
Autyzm – jak leczyć autyzm dziecięcy?
Warto mieć świadomość, że nie wszystkie metody leczenia autyzmu u dzieci są bezpieczne. Dlatego też leczenia autyzmu nie należy nigdy podejmować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. W szczególności dotyczy to np. drastycznych zmian w diecie. To prawda, że dietetyczne leczenie autyzmu może poprawić stan zdrowia dziecka, u którego autyzm został wywołany przez wrodzoną chorobę metaboliczną. Nieumiejętne eliminowanie niektórych produktów z diety może jednak doprowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych i zamiast pomóc – zaszkodzić jego zdrowiu.
Zobacz też:
Źródła:
1. http://autyzmrazem.pl/?page_id=537
2. Sykut-Cegielska J., 2016. „Kiedy przyczyną zaburzeń psychicznych mogą być wrodzone wady metabolizmu”. Psychiatria po dyplomie; 2.
3. Jamroz E., Pyrkosz A., 2017. Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu.
4. Badura-Stonka M., Piechota M., 2017. Kiedy autyzm jest objawem – zespoły genetycznie uwarunkowane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii, red. B. Galas –Zgorzalewicz, E. Mojs, Poznań.