Celiakia badania cena

celiakia badania cenaJedynym badaniem potrafiącym w 100% wykluczyć celiakię (trwałą nietolerancję glutenu) jest badanie genetyczne na obecność genotypów HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5 i/lub HLA-DQ8. Jest to szybki i bezbolesny test, dający pewny wynik nawet w sytuacji, gdy pacjent stosuje już dietę bezglutenową. Ile zapłacimy za takie badanie? Sprawdźmy!

Celiakia badania cena – ile kosztuje diagnostyka trwałej nietolerancji glutenu?

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, w której przebiegu dochodzi do wytworzenia przeciwciał skierowanych przeciwko tkankom organizmu (kosmkom jelitowym jelita cienkiego). Ze względu na specyfikę choroby, pierwszym badaniem jakie wykonuje się u osób z podejrzeniem celiakii jest więc badanie serologiczne, czyli na obecność przeciwciał. Celiakia badania cena – co najczęściej zawiera? Badanie to najczęściej obejmuje analizę całkowitego poziomu IGA, przeciwciał tTG, EmA oraz DGP w klasie IgA. Za komplet takich badań zapłacimy ok. 300 zł. Koszt badania genetycznego w kierunku celiakii jest bardzo podobny, jednak jego wynik będzie już dużo pewniejszy.

Musimy mieć świadomość, że testy serologiczne często dają fałszywe wyniki. Może być tak np. w sytuacji, gdy uczestnikiem badania jest małe dziecko. Ze względu na kształtujący się jeszcze układ odpornościowy, organizm malucha może nie wytwarzać niektórych przeciwciał. Efekt? Dziecko może być chore na celiakię, mimo, że badanie serologiczne tego nie wykaże. Poziom przeciwciał typowych dla celiakii może być również zaniżony, jeśli osoba badana przebywa już na diecie bezglutenowej. Niestety wielu ludzi eliminuje gluten na własną rękę, chcąc sprawdzić, jak zareaguje ich organizm. Niestety może to niekorzystnie wpłynąć na wiarygodność testu serologicznego.

Aby badanie serologiczne miało wartość diagnostyczną, chory musi więc na jakiś czas zrezygnować z diety bezglutenowej. Badanie genetyczne tego nie wymaga, jego wynik jest pewny bez względu na to, czy badana osoba przebywa na diecie bezglutenowej czy nie. Wiek badanego również nie będzie miał znaczenia. Test DNA można przeprowadzić nawet u kilkutygodniowego niemowlaka. Brak ograniczeń wiekowych bierze się stąd, że każdy z nas przychodzi na świat z określonym zestawem genów, który nie ulega zmianie w ciągu życia.

Celiakia badania cena – test genetyczny daje szansę na uniknięcie dalszej diagnostyki…

Która, jak wiadomo, będzie generować dodatkowe koszty. Ze względu na ryzyko fałszywego wyniku, nie da się jednoznacznie wykluczyć celiakii wyłącznie na podstawie badanie serologicznego. Potrzebne jest jeszcze jedno badanie. Pacjent może zdecydować się na niekomfortową i stosunkowo drogą (ok. 400 zł) gastroskopię z pobraniem wycinka albo na badanie genetyczne. Test genetyczny jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwala 100% wykluczyć chorobę. W przypadku ujemnego wyniku (brak genów predysponujących do celiakii) pacjent nie musi wykonywać już żadnych innych badań, co ostatecznie obniża koszt całej diagnostyki.

Data publikacji: 03/10/2018, Data aktualizacji: 17/12/2018