Czym jest ferrytyna i co oznacza wynik jej badania?

Jakie są przyczyny wysokiej ferrytyny, Co oznacza wysoka ferrytyna, Jak obniżyć wysoką ferrytynę, Jaki poziom ferrytyny jest niebezpieczny

Czym jest ferrytyna i co oznacza wynik jej badania?

Jakie są przyczyny wysokiej ferrytyny, Co oznacza wysoka ferrytyna, Jak obniżyć wysoką ferrytynę, Jaki poziom ferrytyny jest niebezpiecznyFerrytyna jest badaniem zlecanym rutynowo, zwykle przy wystąpieniu nieprawidłowości w badaniu morfologii krwi. Poziom ferrytyny związany jest z poziomem żelaza w organizmie, dlatego badanie to wykonuje się często przy podejrzeniu anemii z niedoboru żelaza lub hemochromatozy. Czy niedobór lub nadmiar ferrytyny może być groźny?

Jakie są przyczyny wysokiej ferrytyny?
Co oznacza wysoka ferrytyna?
Jak obniżyć wysoką ferrytynę?
Jaki poziom ferrytyny jest niebezpieczny?

Jakie są przyczyny wysokiej ferrytyny?

Przyczynami niskiej lub wysokiej ferrytyny jest zaburzenie poziomu żelaza w organizmie. Pierwiastek ten jest dla nas bardzo ważny przede wszystkim dlatego, że występuje w hemoglobinie, dzięki której krwinki czerwone mogą transportować tlen do wszystkich komórek ciała. Zarówno niski, jak i wysoki poziom żelaza w organizmie może być niebezpieczny. Niska ferrytyna występuje na skutek krwawień, np. z przewodu pokarmowego lub rozrodczego u kobiet, a także przy anemii z niedoboru żelaza. Natomiast ferrytyna wysoka może być skutkiem infekcji, stanów zapalnych oraz wysiłku fizycznego, ale także poważnych chorób, takich jak: nowotwory, choroby wątroby, reumatoidalne zapalenia stawów i inne choroby autoimmunologiczne oraz hemochromatoza, czyli choroba polegająca na gromadzeniu się żelaza w organizmie.

Co oznacza wysoka ferrytyna?

Wysoka ferrytyna oznacza nadmiar tego białka, a tym samym – nadmiar żelaza w organizmie, gdyż ferrytyna służy jako magazyn tego pierwiastka. Nadmiar ferrytyny może – ale nie musi – oznaczać poważne choroby, jak np. hemochromatoza.

Jak obniżyć wysoką ferrytynę?

Obniżyć ferrytynę można na przykład poprzez oddawanie krwi. Żelazo, a tym samym ferrytynę w organizmie możesz obniżyć również poprzez odpowiednią dietę – spożywanie produktów z małą ilością żelaza lub obniżających jego wchłanianie oraz spożywanie chelatorów żelaza – farmakologicznych lub naturalnych, jak np. kurkumina. Pomóc mogą również niskie dawki aspiryny.

Jaki poziom ferrytyny jest niebezpieczny?

Normy ferrytyny to 10-200 μg/l u kobiet i 15-400 μg/l u mężczyzn. Hemochromatoza jest jednak chorobą powodującą m.in. poważne uszkodzenia narządów, dlatego przy występowaniu objawów ją sugerujących należy wykonać pogłębioną diagnostykę, ponieważ negatywne jej skutki mogą wystąpić nawet pomimo ferrytyny w normie, tzn. w okolicy jej górnej granicy.


Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top