Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?

Jakie mogą być przyczyny poronienia, Jakie są objawy poronienia, Jakie badania po poronieniu wykonać, Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia

Poronienie to niełatwe doświadczenie dla par starających się o dziecko. W ok. 50% przypadków dochodzi do niego jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy, a w 20% po implantacji. Jakie są przyczyny poronienia? Czy zawsze są to wady genetyczne?

Jakie mogą być przyczyny poronienia?
Jakie są objawy poronienia?
Jakie badania po poronieniu wykonać?
Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia?

Jakie mogą być przyczyny poronienia?

Wiele kobiet nie wie, jakie mogą być przyczyny poronienia. Bardzo często utrata ciąży jest spowodowana wadami genetycznymi zarodka, który połowę genów otrzymuje od matki, a połowę od ojca. Ryzyko poronienia na skutek wad genetycznych zwiększa się wraz z wiekiem kobiety. Jednak nasz materiał genetyczny ulega zmianom także na skutek niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak stres, zanieczyszczone powietrze i niewłaściwe żywienie.

Do innych przyczyn poronienia zalicza się: wrodzone wady macicy, niewydolność szyjki macicy, mięśniaki, endometriozę i zrosty wewnątrzmaciczne (wszystkie te czynniki określa się mianem anatomicznych). Utratę ciąży powoduje też m.in.: nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, choroby przewlekłe, nadużywanie leków, zaśniad zarodkowy czy niedobory hormonalne progesteronu.

Jakie są objawy poronienia?

Jakie są objawy poronienia? Najczęściej utracie ciąży towarzyszą bóle podbrzusza i krzyża, krwawienie z pochwy lub plamienie. Dodatkowo może pojawić się wysoka gorączka (ponad 38 st. C), sztywność karku, bóle mięśni i dreszcze. Niektóre symptomy są podobne do tych, jakie pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży.

Jakie badania po poronieniu wykonać?

Utrata ciąży nie jest łatwym przeżyciem, ale jeśli do niej dojdzie, należy poznać przyczynę. Jakie badania po poronieniu wykonać, aby móc w dalszym ciągu starać się o dziecko? Należy przede wszystkim sprawdzić poziom hormonów tarczycy: TSH (hormonu tyreotropowego) i przeciwciał FT3 oraz FT4. Lekarze zalecają również badania stężenia hormonów płciowych, a więc: progesteronu, prolaktyny, estrogenów, LH i FSH. Ponadto zalecane jest wykonanie badań w kierunku wad anatomicznych macicy oraz badań genetycznych tkanek płodu.

Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia?

Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia? Często ułatwia to kobietom pogodzenie się z tą trudną sytuacją i przestanie szukania winy tylko w sobie. Wykonanie odpowiednich badań po utracie ciąży pozwala na wykluczenie ewentualnych chorób i podjęcie leczenia, co później pozwoli na urodzenie zdrowego dziecka.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 14/05/2019, Data aktualizacji: 02/08/2019