Ustalenie ojcostwa możliwe również przed porodem?

 

ustalenie ojcostwa przed porodem, ustalanie ojcostwa przed porodem

Kiedyś z testem na ojcostwo trzeba było czekać do narodzin dziecka. Dziś ustalenie ojcostwa jest możliwe jeszcze w czasie ciąży. Na takie rozwiązanie decydują się często Ci rodzice, którym stres związany z niepewnym ojcostwem nie pozwala w pełni cieszyć się ciążą. Ustalenie ojcostwa jeszcze przed porodem pozwala im pozbyć się negatywnych emocji. Dzięki temu mogą ze spokojem czekać na narodziny potomka.

 

Przyszli rodzice, którzy chcieliby  rozstrzygnąć kwestię biologicznego ojcostwa jeszcze w ciąży mają do wyboru dwie metody, a właściwie nie tyle metody, co sposoby pobierania próbek do badania na ustalenie ojcostwa.

 

Ustalenie ojcostwa przed porodem z próbki krwi matki

 

Oraz z wymazu z policzka pobranego od domniemanego ojca. Ustalenie ojcostwa może mieć w tym przypadku miejsce już od 8 tygodnia ciąży. Z próbki krwi matki, pobranej jak do zwykłej morfologii, laboratorium izoluje DNA dziecka. Znajduję się ono w matczynym krwioobiegu już od ok 4 tygodnia ciąży. Niemniej jednak dopiero w okolicach 8 tygodnia ilość płodowego DNA osiąga stężenie, pozwalające na pewne ustalenie ojcostwa. Z próbek pobranych od wszystkich uczestników tworzy się potem ich indywidualne profile genetyczne, sprawdza czy w określonych miejscach są do siebie podobne i na tej podstawie rozstrzyga kwestię ojcostwa.

 

Ustalenie ojcostwa przed porodem z wycinka kosmówki lub płynu owodniowego

 

Próbki te pobiera lekarz specjalista w 11. i 15. tygodniu ciąży. Zarówno kosmówka, jak i płyn owodniowy zawiera komórki płodu, z których można wyizolować jego DNA. Rodzice mogą oddać do badania dowolną próbkę – wymaz z policzka, włosy z cebulkami, szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, żutą przez kilka minut gumę do żucia oraz wiele innych. Dysponując próbkami DNA dziecka i rodziców laboratorium ustala ich profile genetyczne, a następnie tak jak w pierwszym przypadku porównuje ze sobą i wydaje wynik. W związku z tym, że płyn owodniowy i fragment kosmówki są pobierane w trakcie badań prenatalnych, jednocześnie z badaniem na ustalenie ojcostwa można przeprowadzić badanie, które oceni stan zdrowia dziecka.

 

Ustalenie ojcostwa w ciąży daje taką samą pewność jak po narodzinach

 

Oznacza to, że potwierdzenie ojcostwa następuje z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,9999%, natomiast wykluczenie jest zawsze 100%. Dzięki pewności jaką daje ustalenie ojcostwa w ciąży, partnerzy mogą bardziej świadomie zaplanować swoją wspólną przyszłość. Badanie DNA dostarcza informacji ważnych z prawnego i psychologicznego punktu widzenia. Mężczyzna pewny swojego ojcostwa może uznać dziecko zaraz po porodzie i otrzymać tym samym prawa rodzicielskie do opieki nad maluchem. Ułatwi mu to również stworzenie z dzieckiem głębszej i bardziej emocjonalnej więzi.

Data publikacji: 30/09/2016, Data aktualizacji: 26/09/2019