Kiedy w rodzinie pojawiła się celiakia (trwała nietolerancja glutenu)

Uchroń siebie i bliskich przed jej groźnymi skutkami

Kiedy w Twojej najbliższej rodzinie pojawiła się celiakia pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć jest przebadanie siebie oraz bliskich. Celiakia jest chorobą genetyczną. To znaczy, że dziedziczymy ją po swoich rodzicach. Nawet jeśli rodzic dobrze toleruje gluten i sam nie ma celiakii może ona rozwinąć się u dziecka. Dzieje się tak ponieważ do wystąpienia choroby potrzebne są odpowiednie geny (te dziedziczymy) oraz czynnik środowiskowy, który aktywuje chorobę. Rodzic może mieć więc geny odpowiedzialne za celiakię ale sam być zdrowy ponieważ u niego choroba nie aktywowała się.

Aby wiedzieć, kto z Twoich bliskich może zachorować na celiakię wystarczy wykonać proste badanie genetyczne. Jeśli jego wynik nie wykaże obecności genów DQ2 i DQ8 możesz być spokojny.

 

 Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Odczynniki stosowane do wykonania naszego testu na celiakię posiadają certyfikat IVD. Dzięki temu mają Państwo gwarancję, że mogą być stosowane w diagnostyce medycznej. Nie wszystkie testy na  na rynku posiadają ten certyfikat ponieważ kontrola jakości jest kosztowna. Daje jednak pacjentowi bezpieczeństwo i pewność wyniku dlatego my szczególnie o nią dbamy.

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03).  Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Trwała nietolerancja gluteny (celiakia) – kiedy możesz zachorować?

Dlaczego tak ważne jest wczesne stwierdzenie nietolerancji glutenu (celiakii)?

Szybkie wykonanie badania pozwala Ci na podjęcie odpowiedniego leczenia i tym samym wyeliminowanie objawów, które już występują u Ciebie czy bliskich i uniknięcie groźnych powikłań takich jak chociażby łuszczyca, łysienie plackowate czy rak. Wiele osób z celiakią, które nie zdawały sobie sprawy z tego, że są na nią chore po przejściu na dietę bezglutenową odczuło bardzo wyraźną poprawę swojego stanu zdrowia.
<
Celiakia to podstępna choroba i często bardzo długo nie daje żadnych symptomów lub zdarza się, że pacjent ma objawy ale nie kojarzy ich celiakią. Może to być np. złe samopoczucie, bóle brzucha pojawiające się od czasu do czasu, biegunki czy zaparcia. U dzieci bardzo często mamy do czynienia z niskim wzrostem i słabym przybieraniem na wadze, apatią i zmęczeniem. Brak objawów nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Celiakia powoduje powolne wyniszczenie organizmu. Prowadzi do stopniowego zaniku kosmków jelitowych przez co chory nie przyswaja witamin i składników odżywczych. Latami nieleczona trwała nietolerancja glutenu prowadzi do rozwoju raka.
.

Dowiedz się więcej: objawy celiakii 

Jak możesz się zbadać?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Ty i Twoi bliscy również powinniście przejść na dietę bezglutenową, aby uchronić się przed skutkami celiakii wykonaj test genetyczny. Jest to bardzo proste badanie, nieinwazyjne i bezbolesne. Próbką do badania jest wymaz z policzka więc można ją pobrać samodzielnie w domu. To szczególnie ważne dla małych dzieci, które obawiają się wizyt w przychodniach i laboratoriach. Badanie jest przy tym w 100% pewne.
.

Nowość!

Teraz wykonując u nas badanie na celiakię do wyniku otrzymasz indywidualne zalecenia dietetyka klinicznego, lekarza oraz przykładowy jadłospis. Dzięki temu będziesz wiedział, jak dalej postępować i będziesz też mógł przekazać taki wynik swojemu lekarzowi prowadzącemu.
.

Wykonaj badanie na celiakię z całą rodziną

Wykonując badanie na celiakię całą rodziną możecie zaoszczędzić. W zależności od ilości badanych osób przygotowaliśmy dla Ciebie atrakcyjne pakiety rodzinne. Zadzwoń i zapytaj o nie naszego konsultanta medycznego.

celiakia badanie

Badanie 3 os.Zamawiam przez internet

Badanie 4 os.Zamawiam przez internet

Badanie 5 os.Zamawiam przez internet

 


   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr. Ewa Gwiaździńska

.