Badania DNA – czy są wiarygodne i kiedy je wykonać?

Badania DNA są dziś dostępne dla każdego – możemy dzięki nim sprawdzić ojcostwo czy pokrewieństwo, określić obecność predyspozycji genetycznych w kierunku danej choroby czy nawet postawić diagnozę. Coraz więcej osób zyskuje dzięki nim spokój. Dowiedz się więcej o badaniach genetycznych – przede wszystkim na ojcostwo i pokrewieństwo.
 

  1. Czy badania DNA są wiarygodne?
  2. Kiedy zrobić badania DNA?
  3. Gdzie zrobić badania DNA?
  4. Kto powinien zrobić badania DNA?

 

Czy badania DNA są wiarygodne?

Badania DNA opierają się o analizę materiału, który jest niezmienny i ustalony w momencie poczęcia – np. w przypadku testów na ojcostwo ustala i porównuje się profile genetyczne odziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce.
 
Czy badania DNA są wiarygodne? Tak – a co więcej, wystarczy wykonać je raz w życiu. Na wynik badania genetycznego nie mają ponadto wpływu czynniki zewnętrzne, np. infekcja, stosowane leki, używki czy dieta.

Kiedy zrobić badania DNA?

Badania genetyczne na ojcostwo i pokrewieństwo (np. dziadków i wnuków) pozwalają rozwiązać wiele spraw – nie tylko osobistych, ale też prawnych. Kiedy zrobić badania DNA? Warto zdecydować się przede wszystkim, gdy:
 

  • chcesz zyskać całkowitą pewność co do ojcostwa,
  • nie zgadza się grupa krwi dziecka,
  • dziecko nie jest podobne do rodziny,
  • podejrzewasz zdradę, podmianę w szpitalu czy adopcję,
  • chcesz przepisać spadek czy walczysz o majątek.

 

Gdzie zrobić badania DNA?

Badania ojcostwa i pokrewieństwa mogą być wykonane właściwie z dowolnego miejsca na świecie. Jak to możliwe? Próbki do takiego badania można pobrać samodzielnie – mogą to być nie tylko wymazy z policzka, ale np. maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, inhalator czy chusteczka z katarem. Później próbki wystarczy odesłać do laboratorium.
 
A gdzie zrobić badania DNA w placówce? Są one dostępne w 200 punktach pobrań. Tam próbki pobiera doświadczony i wyszkolony personel medyczny.

Kto powinien zrobić badania DNA?

Takie badania pozwalają zyskać całkowitą pewność do końca życia. Kto powinien zrobić badania DNA na ojcostwo czy pokrewieństwo? Warto wykonać je od razu przy pojawieniu się jakichkolwiek wątpliwości. Im szybciej zostanie uzyskany wynik, tym szybciej będzie można odetchnąć z ulgą.

Data publikacji: 28/12/2018