Test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne, wykonywane pomiędzy 11 i 14. tygodniem ciąży [1]. Na czym polega badanie i co wykrywa? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule.
Test podwójny – na czym polega badanie?
Test podwójny należy do nieinwazyjnych badań prenatalnych wykonywanych w I. trymestrze ciąży, a konkretnie, pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży [1]. Badanie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań, wykonuje je się na podstawie próbki krwi żylnej pobranej od ciężarnej.
Test podwójny – jakie choroby wykrywa?
Test podwójny bada stężenie dwóch substancji: białka PAPP-A oraz beta-HCG (wolnej beta gonadotropiny kosmówkowej). Badanie pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka trzech najczęstszych trisomii:
Test podwójny – dla kogo jest zalecany?
Test podwójny jest zalecany dla kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia, wynika to z większego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości genetycznych.
Test podwójny – jak interpretować jego wyniki?
Wyniki badań prenatalne powinny być interpretowane przez lekarza. Artykuł ma charakter informacyjny.
Wyniki testu podwójnego są zazwyczaj interpretowane razem z badaniem przezierności karkowej (USG):
- zbyt niskie stężenie białka PAPP-A w połączeniu z wysokim beta-HCG i zbyt dużą przeziernością karkową może sugerować zespół Downa,
- za niskie stężenie białka PAPP-A i beta-HCG oraz za duża przezierność karkowa mogą świadczyć o zespole Edwardsa lub zespole Patau.
Nieprawidłowy wynik testu podwójnego nie oznacza, że dziecko na pewno urodzi się chore, aby potwierdzić rezultat badania, wykonywane są dalsze badania.
NIFTY pro po teście podwójnym
W przypadku nieprawidłowości wskazujących na podejrzenie trisomii, warto wykonać test o wyższej czułości – NIFTY pro. Jego czułość dla trisomii 21. wynosi ponad 99% i jest porównywalna do czułości amniopunkcji.
Prawidłowy wynik NIFTY pro może pozwolić odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć amniopunkcji.
To nieinwazyjne badanie wyróżnia wyższa czułość oraz szerszy zakres badanych chorób (6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci, 84 mikrodelecje / mikroduplikacje).
NIFTY pro korzysta z nowoczesnej metody analizy cffDNA, czyli wolnego płodowego DNA. Dzięki temu NIFTY pro jest bezpieczny (nie wiąże się z ryzykiem poronienia) i jednocześnie tak skuteczny. Czytaj więcej o NIFTY pro >>
Dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?

DUŻA DOKŁADNOŚĆ
Wysoka czułość badania, walidacja kliniczna wykonania na 146 958 ciążach.

PROSTY TEST
Do testu NIFTY pro pobiera się krew obwodową matki, dlatego też badanie jest nieinwazyjne. Pobranie krwi wygląda jak zwykła morfologia.

DOSTĘPNOŚĆ
Badanie NIFTY pro w testDNA wykonywane jest na terenie całej Polski w blisko 300 placówkach i z pobraniem próbki w domu – jest to taka pierwsza oferta na rynku.

SZEROKI ZAKRES
Jeszcze bardziej dokładny i szeroki nieinwazyjny test prenatalny, zakres obejmuje nie tylko powszechnie występujące trisomie, ale też mikrodelecje i mikroduplikacje, takie jak np. zespół DiGeorge’a i zespoły Angelmana/Pradera-Williego. Dodatkowo NIFTY pro posiada ubezpieczenie i bada płeć na życzenie

SZYBKI WYNIK
Maksymalnie do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium. Jest to maksymalny czas, często wynik dostępny jest szybciej (5-6 dni). Wynik wydajemy online.

10 000 000 NIFTY
Ponad 10 milionów testów NIFTY wykonanych na całym świecie.
Dowiedz się więcej o badaniu NIFTY pro:
Źródła: 1. http://higherschoolspulse.com/api/files/view/32631.pdf
4.7/5 - (3 głosów / głosy)