Test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne, wykonywane pomiędzy 11 i 14. tygodniem ciąży [1]. Na czym polega badanie i co wykrywa? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule.
Zobacz film:
Bezpłatne konsultacje
Wystarczy zostawić numer telefonu w poniższym formularzu, aby zamówić rozmowę – oddzwonimy do Ciebie. Jesteśmy dostępne 7 dni w tygodniu, również w niedziele i święta.
Test podwójny – na czym polega badanie?
Spis treści
Test podwójny należy do nieinwazyjnych badań prenatalnych wykonywanych w I. trymestrze ciąży, a konkretnie, pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży [1]. Badanie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań, wykonuje je się na podstawie próbki krwi żylnej pobranej od ciężarnej.
Test podwójny – jakie choroby wykrywa?
Test podwójny bada stężenie dwóch substancji: białka PAPP-A oraz beta-HCG (wolnej beta gonadotropiny kosmówkowej). Badanie pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka trzech najczęstszych trisomii:
Test podwójny jest zalecany dla kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia, wynika to z większego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości genetycznych.
Test podwójny – jak interpretować jego wyniki?
Wyniki badań prenatalne powinny być interpretowane przez lekarza. Artykuł ma charakter informacyjny.
Wyniki testu podwójnego są zazwyczaj interpretowane razem z badaniem przezierności karkowej (USG):
zbyt niskie stężenie białka PAPP-A w połączeniu z wysokim beta-HCG i zbyt dużą przeziernością karkową może sugerować zespół Downa,
za niskie stężenie białka PAPP-A i beta-HCG oraz za duża przezierność karkowa mogą świadczyć o zespole Edwardsa lub zespole Patau.
Nieprawidłowy wynik testu podwójnego nie oznacza, że dziecko na pewno urodzi się chore, aby potwierdzić rezultat badania, wykonywane są dalsze badania.
NIPT po teście podwójnym
W przypadku nieprawidłowości wskazujących na podejrzenie trisomii, warto wykonać test o wyższej czułości – NIFTY pro lub Prenatal testDNA. Jego czułość dla trisomii 21. wynosi ponad 99% i jest porównywalna do czułości amniopunkcji.
Prawidłowy wynik NIFTY pro lub Prenatal testDNA może pozwolić odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć amniopunkcji.
Te nieinwazyjne badania wyróżniją się wyższą czułością oraz szerokim zakresem badanych nieprawidłowości.
NIPT korzysta z nowoczesnej metody analizy cffDNA, czyli wolnego płodowego DNA. Dzięki temu NIFTY pro jest bezpieczny (nie wiąże się z ryzykiem poronienia) i jednocześnie tak skuteczny.
DOKŁADNOŚĆ
NIFTY pro i Prenatal testDNA to sprawdzone i skuteczne badania prenatalne. Ich czułość wynosi ponad 99% dla zespołu Downa. Jednocześnie są nieinwazyjne i bezpieczne.
SZYBKI WYNIK
Wynik dostępny jest wygodnie online w bezpiecznym Panelu Pacjenta.
WYGODNIE I BLISKO
Oryginalny test NIFTY pro i Prenatal testDNA wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu w cenie badania. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś.
KONSULTACJA Z LEKARZEM
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, nasze Pacjentki mają zapewnioną w cenie badania konsultację z doświadczonym lekarzem genetykiem. Wyniki konsultuje dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej i członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
PEWNE LABORATORIUM
Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu NIFTY pro w testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL. Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie:
Częste pytania o NIPT
Czym jest test NIPT?
NIPTto nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNA. Już od 10 tygodnia ciąży pozwala zbadać dziecko w kierunku trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 13. (zespół Patau), trisomii 18. (zespół Edwardsa) i innych nieprawidłowości genetycznych. Wystarczy pobrać małą próbkę krwi matki (10 ml z żyły odłokciowej) i zbadać próbkę z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS i zaawansowanych metod bioinformatycznych. To dlatego test NIPT jest tak skuteczny, a jednocześnie nieinwazyjny.
Test NIFTY pro i Prenatal testDNA warto wykonać w każdym przypadku gdy mama chce nieinwazyjnie sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka i to w szerokim zakresie. Szczególnie jest wskazany gdy:
wiek matki wynosi ponad 35 lat,
w poprzedniej ciąży występowały choroby genetyczne,
w rodzinie występują choroby genetyczne,
badania prenatalne I trymestru dały wynik wskazujący na podwyższone ryzyko trisomii,
jest zalecana amniopunkcja (np. ze względu na podejrzenie trisomii 21., 13., 18.). Prawidłowy wynik NIPT nie wymaga już potwierdzenia badaniem inwazyjnym.
W którym tygodniu ciąży wykonać test NIPT?
Test NIFTY pro i Prenatal testDNA wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. Nie ma górnej granicy wieku ciąży i wiek ciąży (po skończonym 10 t.c.) nie wpływa na wiarygodność badania.
Czym różni się NIFTY pro od Prenatal testDNA?
Test NIFTY pro i Prenatal testDNA to skuteczne i sprawdzone testy NIPT. Różnią się zakresem badanych nieprawidłowości, metodą badania oraz laboratorium wykonującym analizy.
Test NIFTY pro bada 102 nieprawidłowości genetyczne i płeć na życzenie. W ciąży pojedynczej zakres badania obejmuje 6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych oraz delecje i duplikacje. W ciąży bliźniaczej NIFTY bada trisomię 21., 13. i 18. oraz płeć na życzenie.
Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 chromosomy płodu dając wyniki zbliżone do analizy kariotypu. Bada wszystkie trisomie, monosomie oraz delecje i duplikacje większe niż 7 Mpz, a także 9 mikrodelecji o wielkości 3-7 Mpz. Opcjonalnie bada płeć i RhD płodu. Dokładny zakres badania zależy od wybranego pakietu. Sprawdź dostępne pakiety >>
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu NIPT?
Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro to do 10 dni roboczych od dotarcia próbki do laboratorium. Często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Maksymalny czas oczekiwania na wynik Prenatal testDNA zależy od wybranego pakietu i wynosi 9-14 dni.
Wynik udostępniamy gdy tylko jest gotowy – można go pobrać online w bezpiecznym Panelu Pacjenta. Dzięki temu jest dostępny jeszcze szybciej bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki.
Jeśli masz wątpliwości i chcesz uzyskać więcej informacji, skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji.
Czym różni się NIPT od amniopunkcji i testu PAPP-A?
Można powiedzieć, że test NIPT łączy w sobie nieinwazyjny charakter testu PAPP-A (jest to badanie wykonywane z krwi) i czułośćamniopunkcji (ponad 99% dla trisomii 21.). Test NIPT nie zastępuje badań diagnostycznych jednak gdy jest wykonany np. w przypadku podejrzenia trisomii 21., to jego prawidłowy wynik nie wymaga potwierdzenia badaniami inwazyjnymi. Często jest tak, że test PAPP-a i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko choroby genetycznej a dodatkowe badania tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe.