Jak rozpoznać celiakie – trwałą nietolerancje glutenu?

Ile trwa rozpoznanie celiakii, Jak szybko rozpoznać celiakię, Czy warto rozpoznać celiakię

Jak rozpoznać celiakie – trwałą nietolerancje glutenu?

Ile trwa rozpoznanie celiakii, Jak szybko rozpoznać celiakię, Czy warto rozpoznać celiakięCeliakia jest inaczej nazywana glutenozależną chorobą trzewną. Rozwija się na podłożu immunologicznym i jest spowodowana przez gluten. Diagnostyka tego schorzenia jest miarodajna tylko i wyłącznie wtedy, gdy była poprzedzona codziennym, ponad 6-tygodniowym spożywaniem co najmniej jednego posiłku zawierającego określoną ilość glutenu (10 gramów dziennie, co jest odzwierciedleniem około 4 kromek pszennego chleba). Najnowsze badania wskazują, iż do prawidłowego rozpoznania celiakii wystarczy dzienna dawka 3 gramów glutenu przez 2 tygodnie lub 10 gramów przez 18 dni.

Spis treści:

Celiakia jak rozpoznać?
Ile trwa rozpoznanie celiakii?
Jak szybko rozpoznać celiakię?
Czy warto rozpoznać celiakię?

Celiakia jak rozpoznać?

Celiakia jak rozpoznać? Badania pomocnicze w rozpoznawaniu celiakii mają za zadanie wykrycie typowych objawów a następnie potwierdzenie zgodne z najnowszymi wytycznymi. Dzielą się na: badania laboratoryjne (niedokrwistość z niedoboru żelaza, zmniejszenie stężenia żelaza/kwasu foliowego/wapnia/witaminy D/witaminy B12, hipoalbuminemia, zwiększenie aktywności aminotransferaz), badania serologiczne (autoprzeciwciała przeciwko TG2 i EMA w klasie IgA – gdy mamy do czynienia z niedoborem IgA należy oznaczyć podobne przeciwciała w klasie IgG lub przeciwko deamidowanym peptydom gliadyny – DGA), endoskopia (wyżłobienia w brzegach fałdów dwunastnicy a ponadto zmniejszenie ich ilości lub zanik całkowity, mozaikowa błona śluzowa, widoczne naczynia krwionośne), badania histologiczne (zaników kosmków jelitowych, wzrost ilości limfocytów śródnabłonkowych, przerost krypt jelitowych), badania genetyczne (obecność antygenów HLA-DQ2/DQ8). Wytyczne rozpoznania są bardzo skomplikowane i określają wszystkie podane objawy. Wynik na ich podstawie może być rozpoznaniem pewnym stwierdzającym celiakie lub wykluczającym, potencjalnym lub niejasnym w zależności od konkretnych wniosków z przeprowadzonych badań.

Ile trwa rozpoznanie celiakii?

To bardzo skomplikowane pytanie, gdyż wszystko zależy od poszczególnych laboratoriów przeprowadzających badania. Rozpoznanie celiakii trwa zazwyczaj kilka tygodni, szczególnie iż musimy doliczyć do tego czasu właściwy czas diety przed diagnostyką.

Jak szybko rozpoznać celiakię?

Należy przede wszystkim konsultować wszelkie niepokojące objawy celiakii u swojego lekarza rodzinnego, który powinien reagować i zlecić diagnostykę w przypadku podejrzenia celiakii.

Czy warto rozpoznać celiakię?

Rozpoznanie celiakii i szybkie wdrożenie działań mających na celu nieprowokowanie objawów choroby jest istotne dla jakości życia pacjenta. Stosowanie się do reżimu leczniczego skutkuje obniżeniem ryzyka wystąpienie powikłań takich jak osteoporoza, nowotwory jelita cienkiego a także depresji.

Wszystkie artykuły
Back to Top