Nadmiar ferrytyny – co oznacza?

Jak obniżyć poziom ferrytyny w organizmie, Jakie są przyczyny nadmiaru ferrytyny, Na czym polega badanie na nadmiar ferrytyny, Co oznacza nadmiar ferrytyny

Nadmiar ferrytyny – co oznacza?

Jak obniżyć poziom ferrytyny w organizmie, Jakie są przyczyny nadmiaru ferrytyny, Na czym polega badanie na nadmiar ferrytyny, Co oznacza nadmiar ferrytynyFerrytyna jest to rodzaj białka, które znajduje się w każdej komórce naszego organizmu, m.in. w śledzionie, wątrobie czy mięśniach. Głównym zadaniem ferrytyny jest magazynowanie zapasów żelaza. Białko to jest bardzo istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki ferrytynie wiemy, czy poziom żelaza jest w normie. Badanie na ferrytynę najczęściej wykonuje się, gdy podejrzewa się u kogoś anemię bądź hemochromatozę.

Jak obniżyć poziom ferrytyny w organizmie?
Jakie są przyczyny nadmiaru ferrytyny?
Na czym polega badanie na nadmiar ferrytyny?
Co oznacza nadmiar ferrytyny?

Jak obniżyć poziom ferrytyny w organizmie?

Mamy trzy sposoby na obniżenie poziomu ferrytyny w organizmie : dieta, upust krwi bądź leki, które chelatują żelazo.

  1. Dieta pomaga, ale nie ma znaczącego wpływu na obniżenie poziomu ferrytyny. Osobom, które chorują na hemochromatozę lekarze zalecają ograniczenie produktów bogatych w żelazo oraz produkty, które powodują, że żelazo wchłania się jeszcze lepiej. Te produkty to m.in. witamina C, kwas foliowy oraz alkohol.
  2. Upusty krwi, czyli inaczej flebotomia, to jak najbardziej naturalna metoda, która nie wymaga przyjmowania leków. Zabieg ten zleca lekarz prowadzący. Początkowo upusty wykonuje się średnio raz na tydzień bądź dwa. Gdy poziom ferrytyny nie jest już niebezpieczny, wtedy upusty wykonuje się raz w przeciągu kilku miesięcy.
  3. Leki chelatujące żelazo jest to inaczej leczenie farmakologiczne, stosowane w ostateczności, kiedy pacjent nie może poddać się upustowi krwi ze względu na zdrowie.

Jakie są przyczyny nadmiaru ferrytyny?

Jedną z przyczyn nadmiaru ferrytyny jest hemochromatoza. Chorują na nią osoby, których organizm nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem żelaza. Inne przyczyny podwyższonej ferrytyny to m.in. spożywanie zbyt dużej ilości witaminy C, alkoholu czy czerwonego mięsa. Produkty te powodują, że żelazo z jedzenia wchłaniane jest przez jelita jeszcze lepiej i w większej ilości. Poziom żelaza może być także podwyższony u osób, które przyjmują suplementy bądź stosują antykoncepcję.

Na czym polega badanie na nadmiar ferrytyny?

Badanie sprawdzające poziom ferrytyny polega na pobraniu próbki krwi z żyły odłokciowej. Osoba, u której będzie pobierane badanie nie musi być na czczo ale zaleca się wykonywanie badania rano. Warto również wiedzieć o tym, że niektóre leki mają wpływ na wynik badania. Należy więc skonsultować to z lekarzem. Fałszywy wynik może być także u osoby, która przed badaniem była zmęczona, po wysiłku fizycznym bądź gdy ma infekcję.

Co oznacza nadmiar ferrytyny?

Nadmiar ferrytyny może wskazywać na kilka chorób bądź dolegliwości. Dotyczą one m.in. wątroby. Podwyższona ferrytyna obciąża żelazem organy wewnętrzne i może oznaczać uszkodzenie a nawet martwicę wątroby. Podwyższone stężenie może zwiastować także przewlekłe zakażenie bądź jakąś chorobę autoimmunologiczną. W najgorszym przypadku może oznaczać to chorobę nowotworową.

W przypadku, gdy mamy dolegliwości związane z organami wewnętrznymi, warto wykonać próby wątrobowe oraz USG jamy brzusznej.


Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top