Test SANCO – jedyny nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny wykonywany w Polsce z certyfikatem CE IVD

Od września 2018 roku test NIFTY wykonywany przez laboratorium Genomed S.A. przy współpracy z laboratorium BGI został zastąpiony testem SANCO. Test SANCO wykonywany jest w Polsce, w laboratorium Genomed SA w Warszawie. Test ten posiada europejski certyfikat CE-IVD na cały proces technologiczny. Na ten moment test SANCO jest jedynym nieinwazyjnym, genetycznym testem prenatalnym wykonywanym w Polsce i posiadającym certyfikat CE-IVD na cały proces technologiczny, co oznacza, że test SANCO może zostać wykorzystany w celach diagnostycznych.

Dlaczego warto wybrać test SANCO?

 • Jest wykonywany na miejscu w polskim laboratorium
 • Krótki czas oczekiwania na wynik – do 8 dni roboczych w przypadku testu podstawowego
 • Jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny
 • Pewność wyniku gwarantuje certyfikat CE IVD oraz certyfikat jakości EMQN
 • Wysoka dokładność – czułość i swoistość badania wynosi powyżej 99%
 • Możliwy do wykonania już od 10 tygodnia ciąży
 • Możliwość wyboru zakresu badania
 • Możliwość oznaczenia RH płodu
Test na ojcostwo w ciąży dostępny jeszcze wcześniej – już od 8. tygodnia

 

Jakie nieprawidłowości wykrywa Test Prenatalny SANCO?

W przypadku testu SANCO to sama pacjentka oraz jej lekarz prowadzący decydują o zakresie badania. Test SANCO można wykonać w dwóch zakresach:

Test SANCO podstawowy: obejmuje najczęściej występujące zaburzenia genetyczne, trisomie: chromosomu 21 (zespół Downa), chromosomu 18 (zespół Edwardsa) i chromosomu 13 (zespół Patau). Test SANCO w zakresie podstawowym pozwala ponadto określić płeć dziecka i sprawdzić ryzyko wystąpienia zaburzeń liczby chromosomów płci: zespołu Turnera, zespołu Klinefeltera, XXX i XYY.

Czas wykonania badania: 6 dni roboczych od momentu dostarczenia próbki do laboratorium
Możliwość wykonania już od skończonego 10 tygodnia ciąży

                   Cena testu: 2397 zł

Test SANCO Plus: obejmuje m.in. aneuplodie wszystkich chromosomów oraz rzadkie zespoły delecyjne takie jak: zespół DiGeorge’a, 1p36, zespół Cri-Du-Chat (kociego krzyku), Zespół Wolfa Hirschhorna, Zespół Pradera-Williego/Angelmana.

Czas wykonania badania: 12 dni roboczych od momentu dostarczenia próbki do laboratorium
Możliwość wykonania już od skończonego 10 tygodnia ciąży

                    Cena testu: 2897 zł

RH płodu – w ramach testu SANCO istnieje również możliwość oznaczenia RH płodowego. Dzięki temu możliwe jest określenie ryzyka wystąpienia matczyno-płodowego konfliktu serologicznego.

Konflikt serologiczny w zakresie czynnika Rh występuje wówczas, gdy matka dziecka ma  „Rh ujemne“ a ojciec dziecka ma „Rh dodatnie“ . W tej sytuacji, jeśli  płód odziedziczy po ojcu „Rh dodatnie“ może dojść do tak zwanego konfliktu serologicznego.

Test SANCO RhD pozwala nam określić z krwi ciężarnej jaki czynnik RD dodatni czy ujemny posiada płód.

W chwili obecnej zalecana jest profilaktyka śródciążowa u wszystkich ciężarnych z Rh ujemnym( ponieważ nie znamy Rh płodu) . Dlatego też w 28 tygodniu ciąży ciężarnej podawana jest immunoglobulina anty-D.

Po wykonaniu tego testu jeśli okaże się, że płód dziedziczy czynnik RH po matce i również posiada Rh „ujemne”  nie ma potrzeby podania immunoglobuliny Rh w 28 tygodniu ciąży. To duże ułatwienie zarówno dla lekarza jak i dla samej matki.

                   Cena testu: 300 zł

.

.

Źródło: materiały informacyjne Genomed S.A.

Na czym polega test SANCO?

Test Prenatalny SANCO, podobnie jak test

NIFTY polega na pobraniu krwi od przyszłej mamy (10 ml) i wyizolowaniu z niej wolnego płodowego DNA – czyli DNA jej dziecka. To możliwe, ponieważ DNA płodowe przenika do krwiobiegu ciężarnej i krąży w nim podczas ciąży. Wystarczy je zatem wyizolować, a następnie przebadać w kierunku wybranych uszkodzeń chromosomów.

Dzięki wykorzystaniu najbardziej sprawdzonej i najdokładniejszej technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji wynik Testu SANCO można uzyskać nawet przy bardzo małej ilości płodowego DNA.

Czy Test Prenatalny SANCO jest dla mnie?

Wykonanie badania warto rozważyć przede wszystkim w sytuacji, gdy:

 • chcesz kompleksowo przebadać swoje dziecko jeszcze przed narodzinami, by zyskać spokój i pozbyć się niepokoju;
 • wyniki innych badań w ciąży (np. USG, testu PAPP-A) sugerują, że u dziecka może być obecna wada wrodzona;
 • urodziłaś już dziecko z wadą wrodzoną lub straciłaś ciążę i okazało się, że przyczyną była właśnie taka nieprawidłowość;
 • u Ciebie, Twojego partnera lub w Waszych rodzinach występują wady genetyczne czy nieprawidłowości chromosomowe;
 • masz przeciwwskazania do wykonania takich badań prenatalnych jak amniopunkcja;
 • ukończyłaś 35. rok życia;

Źródło: materiały informacyjne Genomed S.A.

 • Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

  Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

  Klaudia

  Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

  Kinga

  „Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

  Anna

  „Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

  Edyta

 • Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
  Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

  mgr Barbara Dębowska

  mgr Katarzyna Drab

  mgr Karina Sztendel

  mgr Beata Szymczak

  mgr Izabella Domurat

  mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 29/08/2018, Data aktualizacji: 04/09/2018