Hemochromatoza – kiedy za wysokie żelazo może doprowadzić do uszkodzenia narządów

Zmęczenie, ogólne osłabienie, bóle brzucha i stawów mogą być pierwszymi objawami hemochromatozy – choroby genetycznej, która prowadzi do nadmiernego gromadzenia żelaza w organizmie. Jeśli dodatkowo badanie krwi wykazało podwyższony poziom tego pierwiastka koniecznie wykonaj test genetyczny. Dzięki temu możesz ocalić swoje zdrowie a nawet życie.

.

Hemochromatoza jest bardzo częstą chorobą wśród Polaków ale niestety rzadko wykrywaną. Wczesne rozpoznanie hemochromatozy jest niezwykle ważne, ponieważ umożliwia zastosowanie skutecznego leczenia i zapobiega późnym powikłaniom w tym m.in.wystąpieniu raka wątrobowokomórkowego (hemochromatoza zwiększa ryzyko tego nowotworu nawet 200 krotnie), marskości wątroby, niepłodności u mężczyzn czy zaburzeniom układu sercowo-naczyniowego. Zbyt późno zdiagnozowana hemochromatoza prowadzi do śmierci. Z tego powodu tak istotną rolę odgrywają odpowiednie badania -w tym właśnie badanie genu HFE. Mutacje w tym genie odpowiadają aż za chorobę nawet u 95% pacjentów.

.

10 lat na diagnozę to zbyt długo …

Ponieważ pierwsze objawy hemochromatozy są dość dyskretne – najczęściej jest to zmęczenie, osłabienie, brak koncentracji, bóle stawów i kości – to choroba ta jest trudna w zdiagnozowaniu. Średni czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy wynosi 10 lat. W tym czasie choroba niszczy powoli wszystkie narządy. Uszkadza wątrobę, trzustkę, serce, nerki, dwunastnice, szpik kostny oraz inne. Wczesne wykrycie choroby pozwoli Ci zapobiec wszystkim tym powikłaniom. Pamiętaj, że ryzyko śmierci przy nieleczonej hemochromatozie rośnie o 60% w ciągu zaledwie 5 lat!

.

Objawy hemochromatozy częściej występują u mężczyzn niż u kobiet ze względu na występowanie comiesięcznej menstruacji, w wyniku której kobiety regularnie pozbywają się nadmiaru żelaza z krwi.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się już około 30 roku życia. Jednak do przeładowania żelazem (dawka toksyczna dla organizmu to około 20 gram podczas, gdy normalnie mamy około 2,2-3,5 grama tego pierwiastka w swoich tkankach) dochodzi zwykle około 50 roku życia.

.

 

Badanie obejmuje:
Analizę aż trzech zmian w genie HFE:

  • C282Y,
  • H63D,
  • S65C

 

 

 

 

 


Gwarancja pewnego wyniku

Odczynniki stosowane do wykonania naszego testu na celiakię posiadają certyfikat IVD. Dzięki temu mają Państwo gwarancję, że mogą być stosowane w diagnostyce medycznej. Nie wszystkie testy na  na rynku posiadają ten certyfikat ponieważ kontrola jakości jest kosztowna. Daje jednak pacjentowi bezpieczeństwo i pewność wyniku dlatego my szczególnie o nią dbamy.

Jak leczyć hemochromatozę

Leczenie w główniej mierze polega na regularnych upustach krwi w celu wyrównania poziomu żelaza. W niektórych przypadkach upusty krwi zastępuje się stosowaniem leków chelatujących żelazo niemniej skuteczność tej metody jest dużo mniejsza.

Leczenie upustami krwi rozpoczyna się w sytuacji kiedy poziom ferrytyny przekracza 1000 ng/ml ponieważ wówczas istnieje ryzyko włóknienia wątroby. Upusty krwi na początku przeprowadzane są często raz na tydzień aż do momentu uzyskania poziomu ferrytyny 50 ng/ml. Po osiągnięciu tego poziomu powtarza się upusty krwi w odstępach kilkumiesięcznych.

Dowiedz się więcej:

 


Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.

.