Hipotrofia płodu – czym jest? Jakie ma przyczyny? Jakie badania wykonać?

Hipotrofia płodu

Hipotrofia płodu oznacza zbyt małą masę ciała noworodka w porównaniu do stopnia zaawansowania ciąży. Rozpoznanie jej jest możliwe jeszcze przed porodem. Jakie są jej przyczyny? Jakie badania warto wykonać? Podpowiadamy!

Przeczytaj więcej:

  1. Czym jest hipotrofia płodu?
  2. Formy hipotrofii – hipotrofia asymetryczna i hipotrofia symetryczna
  3. Hipotrofia płodu – co jest jej przyczyną?
  4. Hipotrofia płodu – jakie badania warto wykonać?
  5. Potwierdzona hipotrofia w ciąży – zalecenia
  6. Hipotrofia u noworodka – leczenie 
  7. Badanie WES – jak je zlecić w Laboratorium testDNA?

Czym jest hipotrofia płodu?

Hipotrofia płodu

Hipotrofia płodu jest inaczej nazywana hipotrofią wewnątrzmaciczną. Definicyjnie jest to wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu. Hipotrofia występuje, jeśli masa ciała dziecka wynosi poniżej 10 centyla według siatek centylowych dla konkretnego wieku ciąży.

 

Hipotrofia jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem. Jej konsekwencją może być niedotlenienie płodu oraz różne wady rozwojowe. Skutki hipotrofii zależą od momentu ciąży, w którym wystąpiła.

Formy hipotrofii – hipotrofia asymetryczna i hipotrofia symetryczna

Istnieją dwie formy hipotrofii – hipotrofia symetryczna oraz hipotrofia asymetryczna. Jeśli lekarz zdiagnozuje schorzenie przed 20 tygodniem ciąży, to mówimy o hipotrofii symetrycznej. Następuje wtedy zahamowanie wzrostu, przez co masa ciała dziecka nie osiąga 10 centyla na siatce centylowej. Jeśli masa ciała noworodka nie osiągnie 3 centyla, to jest to ciężka hipotrofia symetryczna.

 

Z kolei hipotrofia asymetryczna jest schorzeniem wykrytym po 20 tygodniu ciąży. Jest to forma hipotrofii, która występuje częściej. W tym przypadku zahamowanie wzrostu nie jest równomierne. Przykładowo – obwód brzuszka malucha oraz długość kończyn może mieścić się w normie, ale obwód jego główki jest za mały.

Hipotrofia płodu – co jest jej przyczyną?

Hipotrofia płodu

Podłoże hipotrofii może być różne. Wyróżnia się:

 

  • Matczyne przyczyny hipotrofii płodu – do grupy tych przyczyn zaliczają się przyczyny genetyczne, chorobowe oraz środowiskowe. Przyczyną matczyną może być np. palenie papierosów, nieleczona cukrzyca czy przejście różyczki. W genetyce hipotrofię wiąże się z trombofilią (nadkrzepliwością) oraz celiakią u kobiety ciężarnej.

 

  • Przyczyny hipotrofii płodu związane z łożyskiem np. łożysko przodujące lub niewydolność łożyska

 

  • Płodowe przyczyny hipotrofii płodu – naukowcy powiązują hipotrofię z występowaniem u noworodka zespołu Turnera, zespołu Silvera-Russela oraz trisomiami (zespołem Downa, zespołem Edwarda oraz zespołem Patau)

Hipotrofia płodu – jakie badania wykonać?

Hipotrofia noworodkowa może zostać wykryta podczas badania USG. Wynik badania USG nakłada się na siatkę centylową, dzięki czemu można sprawdzić, czy masa płodu wynosi poniżej 10 centyla.

 

Badanie USG wykryje hipotrofię, ale nie stwierdzi ono, jakie czynniki ją wywołały. W tym celu należy wykonać analizę stężenia hormonów, badania prenatalne I trymestru oraz badanie wolnego płodowego DNA.

Potwierdzona hipotrofia w ciąży – zalecenia

Hipotrofia płodu

Jeśli u dziecka ciężarnej została zdiagnozowana hipotrofia, to powinna ona zwracać jeszcze większą uwagę na swoją dietę. Posiłki powinny być bogate w magnez, kwas foliowy i witaminę C. Kobieta powinna także unikać miejsc, w których jest narażona na szkodliwe czynniki np. dym papierosowy. Często lekarze prowadzący ciążę zalecają w przypadku hipotrofii leżenie na lewym boku, ponieważ usprawnia to przepływ krwi do łożyska. Niektóre ciężarne przyjmują także leki rozrzedzające krew i suplementy zapewniające potrzebne składniki. W ciężkich przypadkach hipotrofii wykonuje się cesarskie cięcie lub wywołuje przedwczesny poród.

Hipotrofia u noworodka – leczenie

Noworodka z hipotrofią często obejmuje się opieką endokrynologiczną. Często choroba ta wiąże się z otyłością oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, więc dziecku musi być także obserwowane pod tym kątem. W wielu przypadkach hipotrofia współwystępuje z innymi schorzeniami np. chorobami metabolicznymi, zaburzeniami napięcia mięśniowego czy problemami w pracy nerek.

 

Objawy hipotrofii często są mało charakterystyczne, dlatego tym bardziej warto poznać jej podłoże. Pozwoli to na wdrożenie najbardziej skutecznej formy leczenia. Aby sprawdzić, czy hipotrofia została wywołana czynnikami genetycznymi, należy wykonać badanie genetyczne dziecka, który sprawdzi, czy w budowie genów znajdują się nieprawidłowości.

 

W przypadku noworodka z hipotrofią zaleca się przeprowadzenie kompleksowego badania genetycznego WES. Jest to badanie genetyczne, które analizuje cały materiał genetyczny. Może więc ono wykryć setki chorób wrodzonych spowodowanych mutacjami puntkowymi, jak na przykład wrodzone choroby metaboliczne. Badanie to wykonywane jest za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji).

 

Istnieje także rozszerzona wersja badania WES – test WES PREMIUM. Jest ono również wykonywane za pomocą technologii NGS. Badanie to ma jeszcze szerszy zakres – analizowane w nim są także introny, które wywołują 11% schorzeń genetycznych. Dzięki temu badaniu można również sprawdzić wrażliwość pacjenta, na konkretne substancje zawarte w lekach.

 

Obie wersje badania WES można wykonać z dwóch rodzajów próbek- próbki pobranej z krwi lub wymazu z policzka. Wymaz można nawet pobrać samodzielnie w domu. Pobranie jest bezbolesne. Na wynik badania oczekuje się 6-7 tygodni.


Badanie WES – jak je zlecić w Laboratorium testDNA?

Zobacz też:

💙Badania genetyczne autyzm

💙Badania genetyczne padaczka

💙 Badania na odporność

💙Badania genetyczne noworodka

Data publikacji: 17/09/2021, Data aktualizacji: 07/10/2021