FAQ: test na ojcostwo – 50 najczęściej zadawanych pytań na temat testów na ojcostwo

Test na ojcostwo 34 markery DNA

Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat testu na ojcostwo – wszystko, co chcesz wiedzieć na temat badań DNA

Spis treści

Czy wynik testu na ojcostwo jest pewny? Jak zrobić badanie ojcostwa? Jakie próbki nadają się do badań genetycznych? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w naszym FAQ (Frequently Asked Questions). Zachęcamy do zapoznania się z naszą listą najpopularniejszych pytań i odpowiedzi na temat testów na ojcostwo. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu!

Czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Tak, ojcostwo zostaje potwierdzone, jeśli uzyskuje się wynik z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Z kolei w przypadkach wykluczenia ojcostwa uzyskuje się wynik z prawdopodobieństwem ojcostwa biologicznego wynoszącym 0%, czyli wykluczenie ojcostwa w 100%.

Badania DNA na ojcostwo polegają na analizie nawet 34 specjalnych miejsc na DNA (markerów). W przypadku uzyskania wyniku potwierdzającego ojcostwo połowa materiału genetycznego dziecka powinna być zgodna z połową materiału ojca. W przypadku wyniku wykluczającego co najmniej 4 z 24 badanych markerów muszą wykazać niezgodność między próbką ojca i dziecka. Praktycznie niemożliwa jest przypadkowa zgodność wszystkich 24 markerów. Poczytaj więcej o pewności testów DNA na ojcostwo…

Na czym polegają testy na ojcostwo?

Test na ojcostwo polega na ustaleniu profili genetycznych ojca i dziecka i ich porównaniu w celu sprawdzenia, czy połowa materiału genetycznego dziecka jest zgodna z połową materiału od ojca. W tym celu laboratorium wykorzystuje metodę Multiplex STR, która polega na analizie 24 miejsc na DNA (miejsca określane są zamiennie jako markery, loci lub układy STR).

W tych miejscach bada się liczbę powtórzeń specjalnych motywów nukleotydowych, które na wyniku badania przedstawia się w formie liczb. Każde z tych 24 miejsc na DNA opisane jest przez 2 liczby. Wynika to z faktu, że połowa materiału genetycznego dziedziczona jest po matce, a połowa po ojcu. Innymi słowy: jedna liczba przy danym markerze pochodzi od matki, a druga od ojca.

Jeśli ojcostwo jest potwierdzone, to w każdym markerze dziecko i ojciec powinni mieć jedną wspólną liczbę. Na końcowych etapach badania, kiedy określone są już profile genetyczne wszystkich osób, laboratorium sprawdza, czy w każdym badanym miejscu na DNA jest jedna zgodna liczba u ojca i dziecka. Jeśli co najmniej w 4 miejscach na DNA liczby się nie zgadzają, wówczas mamy do czynienia z wykluczeniem ojcostwa. Jeśli we wszystkich 24 miejscach na DNA ojciec i dziecko posiadają po jednej wspólnej liczbie, wtedy laboratorium wystawia wynik potwierdzający ojcostwo. Poczytaj więcej o metodzie badania…

Kiedy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Wynik testu na ojcostwo jest pewny, kiedy jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii. Potwierdzenie ojcostwa powinno wynosić ponad 99,9999% – wtedy określane jest jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Wykluczenie musi być natomiast stuprocentowe (100%). W testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wydajemy właśnie takie wyniki.

Kiedy wynik testu na ojcostwo jest pewny

Czy trzeba powtarzać test na ojcostwo?

Nie – test na ojcostwo wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane w tym badaniu fragmenty DNA są niezmienne. Zdarza się jednak, że Pacjenci powtarzają badanie ojcostwa wcześniej wykonane w mało wiarygodnym laboratorium – wykonują je raz jeszcze, tym razem w testDNA Laboratorium Sp. z o.o., aby zyskać całkowitą pewność.

Jak zrobić test na ojcostwo dyskretnie?

W testDNA Laboratorium Sp. z o.o. zawsze działamy w taki sposób, aby zapewnić dyskrecję i bezpieczeństwo danych osobowych. Mamy wdrożone rygorystyczne procedury, które obejmują m.in. tylko kontakt zwrotny (na dane zamieszczone w formularzu zlecenia badania) czy konieczność podania przez Pacjenta hasła bezpieczeństwa/peselu przed podaniem jakichkolwiek informacji.

Kiedy można zrobić badanie ojcostwa?

Badanie na ojcostwo można zrobić już w ciąży: od 8 tygodnia (na podstawie krwi ciężarnej) albo od 15 tygodnia (na podstawie płynu owodniowego). Po narodzinach dziecka test na ojcostwo można wykonać natomiast od drugiej doby życia. Co ważne, jeśli rodzina dysponuje materiałem genetycznym od domniemanego ojca, test można zlecić także po jego śmierci.

Czy test na ojcostwo można zrobić w ciąży?

Tak – test na ojcostwo można zrobić w ciąży. Badanie od 8 tygodnia jest najwcześniej dostępnym testem tego rodzaju na świecie. Próbki to krew ciężarnej i wymazy z policzka domniemanego ojca. W ciąży badanie ojcostwa można wykonać też od 15 tygodnia – wówczas wykorzystuje się płyn owodniowy i dowolne próbki od rodziców. Co ważne, wynik badania na ojcostwo w ciąży jest równie pewny jak testu wykonywanego po porodzie.

Pakiet pewna mamaPakiet pewna mama

Gdzie zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo mogą Państwo zrobić tak naprawdę z dowolnego miejsca na świecie. Zestaw do pobierania próbek można bowiem zamówić na dowolny adres w kraju i za granicą. Można również umówić się do jednej z 200 placówek w kraju – blisko miejsca zamieszkania.

Kto może zlecić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo może zlecić dowolna pełnoletnia osoba. Co ważne, zleceniodawca wcale nie musi być uczestnikiem badania.

Dlaczego warto sprawdzić ojcostwo?

Pewność, jaką daje wynik badania ojcostwa, pozwala odzyskać spokój na zawsze. Często daje również szansę na poprawę relacji i zbudowanie szczerych więzi. Pewność co do ojcostwa pozwala też zbudować poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpływa na rozwój dziecka, dla którego poczucie przynależności to jedna z podstawowych potrzeb.
>
Co ważne, wynik testu na ojcostwo może być przydatny również w sądzie (np. w sprawach o zaprzeczenie albo ustalenie ojcostwa), a tym samym – pozwala unormować sytuację prawną. Poczytaj więcej o korzyściach wykonania testu na ojcostwo…

Od czego zależy cena badania na ojcostwo?

Przeglądając oferty testów na ojcostwo, można zauważyć, że na rynku dostępne są badania nawet za 500 złotych. Tak niska cena powinna zapalić jednak lampkę ostrzegawczą. Dlaczego?

Po pierwsze, może to być dopiero cena początkowa – być może konieczne będą dopłaty, np. za przesłanie kolejnej próbki, profile genetyczne na wyniku czy wynik w języku polskim. Po drugie, oferując tak niską cenę, laboratorium musi znaleźć gdzieś oszczędności.

Dobrej jakości odczynniki, udział w kontrolach zewnętrznych, działanie zgodnie z międzynarodowymi normami czy ciągłe szkolenie pracowników są kosztowne. Cena badania na ojcostwo zależy też m.in. od liczby analizowanych markerów (34 to najwyższa pula na rynku) czy rodzaju badanych próbek.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym CENNIKU.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

To, ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży, sprawdzisz w naszym CENNIKU.

Czy koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty?

Tak – koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty (5-60 rat). Wystarczy zostawić nam swój numer telefonu, by dział finansowy skontaktował się z Państwem w tej sprawie. Gwarancja kredytowa zostanie przesłana kurierem w ciągu 2 dni – nie trzeba więc udawać się do banku. Pod uwagę brane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury. Poczytaj więcej o ratach…

Kup dziś – zapłać nawet za 54 dniKup dziś – zapłać nawet za 54 dni

Kto pokrywa koszt badania na ojcostwo?

Koszt badania na ojcostwo dla własnej wiedzy najczęściej pokrywa po prostu zleceniodawca (chyba że uczestnicy ustalą między sobą inny podział). Aby nie płacić od razu całości, cenę można rozłożyć na korzystne raty.

Kto pokrywa koszt badania na ojcostwo do celów sądowych?

Gdy test na ojcostwo jest zlecony przez sąd, koszt badania pokrywa najczęściej strona przegrana. Czasami sędzia może zadecydować o podzieleniu kosztów po połowie, a w bardzo rzadkich przypadkach – przenieść je na skarb Państwa (np. gdy obie strony są w bardzo złej sytuacji materialnej).

Czy badanie ojcostwa można zrobić za darmo?

Najczęściej nie ma takiej możliwości. Jeśli test na ojcostwo wykonywany jest ze skierowania z sądu, w bardzo rzadkich przypadkach istnieje możliwość przeniesienia kosztu na Skarb Państwa. Chodzi np. o sytuację, gdy obie strony są w bardzo złej sytuacji materialnej.

Czy test na ojcostwo można zrobić na NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt tych badań, które są badaniami medycznymi i które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób etc. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.

Jak zapłacić za test na ojcostwo?

Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: tradycyjnym przelewem bankowym, przelewem internetowym albo przekazem pocztowym. W przypadku pobrania próbek w placówce, pierwsza część opłaty (100-200 złotych – zależnie od placówki) powinna zostać uiszczona na miejscu.

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Do testu na ojcostwo nadają się tak naprawdę dowolne próbki z materiałem genetycznym badanej osoby. Mogą to być więc nie tylko wymazy z policzka, ale też próbki śladowe – takie jak np. maszynka do golenia, włosy z cebulkami, smoczek, czapka, chusteczka z katarem, inhalator, guma do żucia czy nawet lizak albo nadgryzione ciastko.

W testDNA Laboratorium Sp. z o.o. nie rozdzielamy próbek na „lepsze” i „gorsze”. Każda jest tak samo pewna i dobra, a co więcej – każda jest objęta gwarancją.

Próbki do badania na ojcostwo

Na czym polega gwarancja na próbki w teście na ojcostwo?

U nas każda próbka przekazana przez Państwa do testu na ojcostwo jest objęta gwarancją. To oznacza, że jeśli z jakiegoś względu nie będzie nadawała się do analizy – np. z powodu degradacji albo mieszaniny DNA – mogą Państwo przekazać kolejną bezpłatnie. Działamy aż do skutku, czyli aż do wydania pewnego i jednoznacznego wyniku.

 Czy rodzaj próbki ma znaczenie?

Nie ma znaczenia, na podstawie jakiego materiału analizowane jest DNA. Niezależnie od rodzaju próbki – DNA w badanych fragmentach jest takie samo. Czułość badania jest zatem identyczna w przypadku analizy wymazu z policzka, krwi czy włosów z cebulkami oraz innych próbek.

Co dzieje się z próbkami po dostarczeniu ich do laboratorium?

Po dostarczeniu próbek do laboratorium zostają one zaszyfrowane i wpisane do rejestru, a następnie poddawane pierwszemu etapowi badania – izolacji DNA.

Czy do badania można samodzielnie pobrać próbkę?

Tak. Materiał do badania możecie pobrać Państwo samodzielnie w domu za pomocą specjalnego zestawu, który przesyłamy Państwu pod wskazany adres. Do badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka, co jest szybkie i komfortowe.

Mogą Państwo przekazać także takie próbki jak szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, kubek, niedopałek papierosa czy włosy z cebulkami. Poczytaj więcej o zasadach pobierania próbek do badań DNA…

Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę wymaz do testu?

Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego ryzyko nieprawidłowego pobrania materiału jest minimalne. Niemniej jednak, jeśli materiał zostanie pobrany nieprawidłowo, wówczas mają Państwo gwarancję z laboratorium na ponowne bezpłatne pobranie wymazu.

Czy do pobrania wymazu trzeba użyć specjalnego zestawu?

Zwykle zalecamy, aby wymaz do badania ojcostwa pobierać za pomocą naszego zestawu, który jest wliczony w cenę badania. Jeśli jednak nie mają Państwo możliwości użycia takiego zestawu, mogą Państwo pobrać wymaz za pomocą patyczków kosmetycznych do uszu.

Badanie ojcostwa można wykonać na podstawie innych materiałów niż wymaz, takich jak: włosy z cebulkami, chusteczki do nosa, plamy krwi czy szczoteczki do zębów.

Jak mogę otrzymać zestaw do pobrania próbek?

Każdy sposób kontaktu z nami umożliwia złożenie zamówienia na zestaw. Tak więc zamówienie mogą Państwo złożyć telefonicznie, mailowo, w czasie rozmowy na czacie lub wypełniając formularz zamówienia na naszej stronie. Zestaw zostanie dostarczony Państwu do 2 dni roboczych w takiej formie, jaką sobie Państwo wcześniej zażyczyli. Zestaw można także kupić w placówkach i aptekach, z którymi współpracujemy.

Zamów zestaw do testu na ojcostwoZamów zestaw do testu na ojcostwo

Jak wygląda wynik badania na ojcostwo?

Wynik badania na ojcostwo wykonywanego w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. to dokument – kilkustronicowy raport. Zawiera on przede wszystkim słowną interpretację rezultatu (czyli wskazuje, z jakim prawdopodobieństwem badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka). Na wyniku znajdują się ponadto tabele z profilami genetycznymi uczestników, opis stanu próbek, opis wykorzystanej metody oraz podpisy i pieczątki osób przeprowadzających badanie. Zobacz przykładowy wynik…

Czy da się oszukać test na ojcostwo?

Nie ma takiej możliwości – jeśli próbki zostały pobrane od właściwych osób. Czynniki zewnętrzne – jak np. infekcja, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków – nie mają wpływu na wynik. Również nietrzymanie się zaleceń przed pobraniem wymazu z policzka (np. jedzenie czy picie bezpośrednio przed) nie ma wpływu na wynik. Jeśli jama ustna będzie zanieczyszczona, konieczne może być jedynie ponowne pobranie.

Czy można sfałszować wynik badania ojcostwa?

Nie ma takiej możliwości – jeśli próbki zostały pobrane od właściwych osób. Badanie wykonywane w wiarygodnym laboratorium jest najpewniejszym sposobem na potwierdzenie albo wykluczenie ojcostwa – bez względu na rodzaj próbki czy czynniki zewnętrzne (np. infekcję). testDNA Sp. z o.o. Sp. k. posiada ponadto liczne certyfikaty, które są gwarancją bezstronności i niezależności działania.

Czy wynik badania na ojcostwo może być błędny?

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. ma wdrożone rygorystyczne procedury dotyczące wydawania wyników. Obejmują one m.in. podwójną kontrolę wyniku, wykonywanie badania dwa razy przy wyniku wykluczającym ojcostwo czy profile genetyczne pracowników w bazie laboratorium. Działamy ponadto zgodnie z normą ISO 17025. Wyniki wydawane przez testDNA są zatem pewne i wiarygodne.

Czy choroba ma wpływ na wynik badania na ojcostwo?

Nie – badanie na ojcostwo jest testem genetycznym, na którego wynik nie mają wpływu żadne czynniki zewnętrzne. Ani choroba czy infekcja, ani zażywane leki nie zmienią rezultatu testu na ojcostwo. Z ich powodu nie trzeba ponadto przekładać pobrania wymazu z policzka – nie należy jednak połykać leków czy ssać pastylek na gardło ok. 1 godzinę przed pobraniem.

Czy używki mają wpływ na wynik testu ojcostwa?

Nie – badanie na ojcostwo jest testem genetycznym, na którego wynik nie mają wpływu żadne czynniki zewnętrzne. Rezultat będzie wiec pewny i jednoznaczny bez względu na spożyty alkohol czy narkotyki. Jeśli palą Państwo papierosy, a próbką do badania ma być wymaz z policzka, należy powstrzymać się od palenia ok. 1 godzinę przed pobraniem.

Czy test na ojcostwo jest bezpieczny?

Test na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – próbki to wymazy z policzka (których pobranie jest proste i bezbolesne) albo mikroślady (np. włosy z cebulkami, smoczek, maszynka do golenia).

Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?

Badanie w ciąży wykonywane na podstawie krwi ciężarnej i wymazu z policzka od mężczyzny jest zupełnie bezpieczne – próbka krwi pobierana jest tak jak do morfologii. Również test na podstawie płynu owodniowego jest niemal całkowicie bezpieczny. Próbkę w czasie amniopunkcji pobierają najlepsi doświadczeni specjaliści, którzy korzystają z nowoczesnego sprzętu. Co ważne, decydując się na badanie ojcostwa z wykorzystaniem płynu owodniowego, można jednocześnie rozszerzyć test o sprawdzenie stanu zdrowia dziecka.

Na czym polega test na ojcostwo do celów sądowych?

Test na ojcostwo do celów sądowych wymaga zastosowania określonej procedury i udziału matki dziecka. Procedura obejmuje pobranie próbek w placówce w obecności świadków i po uprzednim sprawdzeniu tożsamości badanych osób. Do wyniku jest ponadto dołączona ekspertyza biegłego sądowego (jego funkcję pełni ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa). Takie badanie można zlecić bez skierowania z sądu.
>

Co ważne, w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wszystkie badania – zarówno prywatne, jak i sądowe – są wykonywane tą samą metodą, z wykorzystaniem tych samych odczynników i przez tych samych pracowników.

Czy prywatny test na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Tak – z doświadczenia naszych Pacjentów wiemy, że wynik badania prywatnego można wykorzystać w sądzie, np. w sprawach o ustalenie albo zaprzeczenie ojcostwa. Co więcej, dla wielu sądów taki wynik jest wystarczający, by wydać orzeczenie. Poczytaj więcej…

Czy wyniki badań z testDNA są uznawane przez sąd?

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. Sp. k. to laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji / , .

Organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości w Polsce i za granicą mogą wykorzystywać wyniki badań tylko z laboratoriów akredytowanych. Współpracujemy ponadto z wieloma sądami w całej Polsce, a żaden nasz wynik nie został do tej pory prawnie podważony. Zobacz referencje z sądów i prokuratury…

Czy wykonanie testu na ojcostwo jest bolesne?

Nie. Do wykonania testu na ojcostwo wykorzystuje się mikroślady albo pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych wymazówek zakończonych bawełnianą główką. Pobranie wymazu nie wiąże się z żadnym bólem – taki materiał z powodzeniem może być pobierany już w drugiej dobie po urodzeniu dziecka.

Czy wykonanie testu na ojcostwo w ciąży jest bolesne?

Jeśli jest on wykonywany na podstawie krwi przyszłej mamy, próbkę pobiera się z żyły odłokciowej jak do morfologii, co nie jest bolesne. W przypadku testu z wykorzystaniem płynu owodniowego ciężarna może odczuć lekkie ukłucie, jednak ślad najczęściej nie jest w ogóle widoczny.

Czy dane osobowe podawane przy zleceniu badania ojcostwa są chronione?

Tak i stanowi to dla laboratorium jeden z najważniejszych priorytetów. Dane, które Państwo przekazują, laboratorium wykorzystuje wyłącznie do wystawienia wyniku badania. Po zakończeniu badania dane są archiwizowane jako dokumentacja medyczna w specjalnie zabezpieczonych archiwach. Ponadto nie przekazujemy Państwa danych podmiotom trzecim i nie wykorzystujemy ich do innych celów niż wykonanie testu. Zobacz, jak chronimy dane osobowe…

Czy matka musi brać udział w teście na ojcostwo?

Nie. Materiał od matki nie jest wymagany w większości zlecanych badań, gdyż laboratorium analizuje w tym przypadku tylko te geny, które dziecko dziedziczy po ojcu. Udział matki nie jest konieczny dzięki analizie aż 24 markerów genetycznych (miejsc na DNA).

Tylko w nielicznych przypadkach może zaistnieć konieczność włączenia do badania materiału matki. Chodzi przede wszystkim o sytuację, gdy badanych jest dwóch potencjalnych ojców blisko ze sobą spokrewnionych, np. dwóch braci.

 Czy w teście na ojcostwo musi brać udział ojciec?

Jeśli domniemany ojciec nie żyje lub z innego powodu nie może wziąć udziału w badaniu, można przeprowadzić badanie na ojcostwo na 3 sposoby: wykorzystując przedmioty należące niegdyś do domniemanego ojca, badając najbliższych członków rodziny zmarłego ojca albo przeprowadzając analizę chromosomu Y (jeśli dziecko i członkowie rodziny ojca są płci męskiej – pomiędzy badanymi osobami jest zachowana prosta linia męska). W powyższych przypadkach można uzyskać jednoznaczne i czułe wyniki badań. Poczytaj więcej o badaniu po śmierci ojca…

Czy wiek osób badanych w teście na ojcostwo ma znaczenie?

Wiek osób badanych nie ma znaczenia dla wiarygodności testu na ojcostwo. Badane przez laboratorium obszary DNA są niezmienne przez całe życie. Od poczęcia i następnie przez całe życie obszary te nie powinny ulegać zmianie.

Jak długo czeka się na wynik testu ojcostwa?

Informacja dotycząca wyniku badania jest dostępna już do 5 dni roboczych (badanie z wykorzystaniem wymazów) lub do 10 dni roboczych (badanie na mikrośladach). Istnieje możliwość przyspieszenia wyniku badania ojcostwa nawet do 48 godzin.

Czy można włączyć do badania ojcostwa dodatkowe osoby?

Oczywiście tak. W przesyłanych Państwu zestawach zawsze dołączamy dodatkowe wymazówki, a gdybyście Państwo potrzebowali włączyć do badania więcej osób, wystarczy nas poinformować. Należy jedynie pamiętać, że włączenie do badania dodatkowych osób wiąże się z dopłatą.

Badanie ojcostwa dwóch braci? Czy test będzie wiarygodny?

Wynik badania ojcostwa powinien być jednoznaczny, jeśli badamy dwóch braci jako potencjalnych ojców. Jednak w takiej sytuacji zalecane jest przebadanie materiału od obydwu braci, matki oraz dziecka.

Czy test na ojcostwo można kupić w aptece?

W aptece można kupić zestaw do testu na ojcostwo. Później wystarczy pobrać próbki i odesłać je wraz z dokumentami do laboratorium. Nasze zestawy dostępne są w ponad 150 aptekach: LISTA APTEK. Jeśli chcą Państwo kupić zestaw stacjonarnie, można również udać się do pobliskiej placówki: LISTA PLACÓWEK.

Czy test na ojcostwo można zrobić przez internet?

Aby zrobić test na ojcostwo, nie trzeba umawiać się do przychodni czy kupować zestawu w aptece. Można zamówić zestaw do pobierania próbek przez internet – mailowo, przez czat czy korzystając z formularza dostępnego na stronie. Później wystarczy pobrać próbki i odesłać je wraz z dokumentami do laboratorium.

Jak zrobić test na ojcostwo w domu?

Żeby zrobić test na ojcostwo w domu, wystarczy zamówić (przez telefon czy internet) albo kupić (w aptece czy punkcie pobrań) zestaw do pobierania próbek. Następnie należy pobrać wymazy z policzka lub zabezpieczyć mikroślady, np. maszynkę do golenia, włosy czy chusteczkę z katarem. Próbki, razem z formularzem zlecenia badania, odbierze bezpłatny kurier (można nadać je też w opłaconej kopercie na poczcie lub przynieść do placówki). Wynik zostanie dostarczony on-line, listownie lub do placówki.

 

Spis treści

Czas ma znaczenie!
Wszystkie artykuły
Back to Top